2.Rojava festivali devam ediyor: Kobanê’den Şengal’e kadar…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Savaşın gölgesinde devam eden Rojava Film Festivali devam ediyor. Şengal ve Şengalli kadınların direnişinden, Kobanê direnişine kadar Rojava Devrimi’ni temsilen filmler gösterime sunulurken, Mitani Festivali de sürüyor

Rojava Film Komünü’nün Kültür Sanat Hareketi ile birlikte düzenlediği ve Amûdê Sineması’nın yakılışının 57’nci yıldönümüne denk getirilen 2.Rojava Film Festivali devam ediyor. Savaşın gösleginde Qamişlo’da Mihemed Şêxo Kültür-Sanat Merkezi’nde başlayan festivalin peşi sıra Serêkaniye, Amûdê ve Kobanê kentlerinde çeşitli film gösterimleri takip ediyor. Festivalde Kobanê direnişinden Rojava Devrimi’ne temsilen birçok kısa film gösterime girdi. Festival ayın 17’sine kadar devam ederken, 77 kısa film ve belgesel sunulacak.

Kürdistan’ı anlatan filmler

Önceki gün ise, yani festival’in 3. gününde Amerikan Joi L’nin yönettiği Born from urgency filmi gösterime sunuldu. Film Şengal Direnişi ve Şengalli kadınların direnişini ele alıyor. Bir saat süren filme büyük ilgi gösterildi. Festivalde ayrıca Hesen Ebdo’nun yönetmenliğini yaptığı “Leyla” isimli kısa fil gösterime girdi. Diğer bir yandan, Kürdistan’ın ve işgalci grupları anlatan Rahzaran Ezîz’in yönetmenliğini yaptığı The Hungry Dog adlı film sunuldu.

6 film gösterime girdi

Kobanê kentinde ise, 2. Rojava Film Festivali, Baqî Xido Kültür-Sanat Merkezi’nde başladı. 14 kısa film gösterime sunuldu. Festival’e büyük ilgi duyuldu. Amûdê’de ise film festivali, Huri Kültür ve Sanat Merkezi’nde başladı. Festival kapsamında 6 film gösterime sunuldu. Gösterimi yapılan filmler ve yönetmeleri şöyle: Dada Saltaneh: Hadi Ahmadi, Long Night: Kamiran Betasi, Butterflies: Adnan Zandi, Zal Zalak: Iraj Mohammadi, Rope:Azar Mansoori, Gera du Roje: Mehmud Gaqmaq.

ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR