3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri’ne çağrı: O salonların dolması önemli!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MKM’nin bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği 3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri hakkında bilgi veren Tiyatrocu Rugeş Kırıcı, ‘Herkesi bekliyoruz. Orada olmaları o salonları doldurmaları bizim için çok önemli’ dedi

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Kürt Kültür ve Sanat Günleri, 25 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da başlıyor. Konserlerden, resim sergilerine, tiyatrodan panellere birçok etkinliğin düzenleneceği Kürt Kültür Sanat Günleri, bu yıl 5 gün sürecek. Bu yılki programın açılışı ise 25 Ekim’de saat 13.30’da Murat Satılmış adlı bir tutsağın resim sergisi ile yapılacak. Tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı, 3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri hakkında bilgi verdi.

İstanbul en çok Kürt’ün olduğu metropol…

MKM’nin 1991’de kurulduğu ilk günden bu yana kültür ve sanat tohumları eken bir kurum olduğunu hatırlatan Kırıcı, yapılacak olan festivalin amacına değinerek, “Festivalin asıl amaçlarından biri bu coğrafyada, Mezopotamya’da, Kürdistan’da ve Kürdistan’ın dört parçasında Avrupa diasporasında da ortaya çıkmış ürünleri halkla buluşturmak, buraya getirmektir. Çünkü İstanbul hepimiz biliyoruz en çok Kürt nüfusunun barındığı metropoldür. Dolayısı ile de çıkan ürünleri de burada buluşturmanın tek yolu bu günleri organize edip bir araya getirmektir. Hem halkla buluşturmak hem de yapılan sanat ürünler ile sanatçıların da buluşmasını sağlamak, karşılıklı bir etkileşim ortak yapılar ve ortak üretimler de ortaya çıkarmak ve taşımaktır. Bunun verimini de kısmen alıyoruz” dedi.

‘OHAL nedeni ile biraz geçikti’

Bu yıl biraz gecikmeli olarak 3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri organize ettiklerini kaydeden Kırıcı, “Türkiye’nin içerisinde bulunduğu mevcut politik atmosfer, OHAL koşulları nedeni ile biraz gecikti. OHAL kendi içerisinde birçok olumsuzluğu barındırıyor. Bundan da ilk önce Kürt sanatı etkileniyor. Biz yine de bu koşullarda bu festivali yapma kararlığı içerisine girdik. Gecikmiş olsak dahi bu ayın sonunda etkinliklerimiz başlayacak” dedi.

Programlarının geçen senelere oranlar biraz daraltılmış olduğunu ifade eden Kırıcı, her ne kadar 5 günlük bir etkinlik olsa dahi programlarının zengin olduğunu belirtti. “OHAL’de Sanat’” diye bir panellerinin olduğunu aktaran Kırıcı, MKM sanatçıları olarak kolektif bir şekilde bu çalışmayı organize ettiklerini söyledi.

‘Birbirimize güç verelim’

Henüz somut olarak bir salon engellemesi ile karşı karşıya kalamadıklarını dile getiren Kırıcı, “Özel salonlarla anlaşmaya çalıştık. Fakat her salonun kapısı bize açık değil. Ama hala bize kapılarını, mekanlarını açan dostlarımız var. Yayabildiğimiz kadar İstanbul’a yaymaya çalıştık. Pek çok yerde ayrı mekanda gösteriler koymaya çalıştık. Ama tabi ki çok kolay olmadı” diye konuştu. Kürtlerin her zaman kültür sanatlarına sahip çıktığını ifade eden Kırıcı, “Herkesi bekliyoruz. Orada olmaları o salonları doldurmaları bizim için çok önemli. Ki birbirimizden güç alabilelim ve daha daha iyilerini yapalım” dedi.

3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri programı şu şekilde:

25 Ekim:

* Cezayir Toplantı Salonu’nda resim sergisi. (13.30)

* Panel: Moderatör Genim İldan; konuşmacılar, Cevahir Sadak, Agit Işık, Berfin Emektar, Sami Tan (14.00)
* Kısa Film gösterimi (17.00)

* Şişli Kent Kültür Merkezi’nde MKM açılış konseri. (20.30)

26 Ekim:

* Sunum: “Üç diasporada Kürt Edebiyatı” (14.00)

* Tiyatro: “Dawiya dawî” (20.00)

* Kenter Tiyatrosu’nda konser: Xalit Tari, Ruşen Alkar, Agit Işık (20.00)

27 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’nde “Heft û Heşta Du Kesan” (16.00)

* Su Gösteri Merkezi’nde Dengbêj (18.00)

* Gölge Kültür Merkezi’nde “Qırıx” gösterimi (20.00)

* Kenter Tiyatrosu’nda konser: Rojhılat Project, Mizgin Tahir, Ayfer Düztaş (20.00)

28 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’nde Amed Yeni Oyun (15.00)

* Bostancı Gösteri Merkezi’nde konser: Serhat Çarnewa, Metin Kemal Kahraman, Bajar, Şehribana Kurdî, Zelal Gökçe, Nurcan Değirmenci, Deniz Esmer, Çiya Şenses (18.00)

29 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’ne “Qırıx” gösterimi (15.00)

* Gölge Kültür Merkezi’nde konser: Stêrkên Azadiyê (18.00)

* Kenter Tiyatrosu: Bêrû, TJN (20.00)

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR