Acıları, rüzgarı işleyen bir albüm

Post date:

Author:

Category:

Dillerde dolaşan birçok şarkıya imza atmasına rağmen şimdiye kadar imkansızlıktan albüm çıkaramayan Ayşe Şewaqî, ilk albümünü çıkardı. Şarkılarında acıları ve kendi kültürünü işlediğini söyleyen Şewaqî, ‘Ben şarkılarımı acılarımla yazdım’ dedi

“Were were”, “Baran bari” ve “Felek” şarkılarıyla tanınan sanatçı Ayşe Şewaqî’nin (Ayşe Erel) ilk albümü “Şîr û Kef”, raflardaki yerini aldı. Kom Müzik etiketiyle raflarda yer alan albümünün yanı sıra Dersim’in Pêrtag (Pertek) ilçesine bağlı Bugurtepe köyünde doğa ile iç içe yaşayan Şewaqî, bağlamasıyla da acıları, hüzünleri şarkılara döküyor.

İmkansızlıktan çıkartamadı

Çocukluğundan beri müzükle uğraşana Şewaqî, 2004’te Hakan Aday’ın “Dersim halk aşıkları” isimli çalışmasıyla birlikte insanlar tarafından tanınmaya başlar. Albümle birlikte tanınan Şewaqî, belediyeler tarafından çağrıldığı festivallerde gönüllü olarak sahne aldı. Kazım Öz’ün “Son Mevsim: Şavaklar” belgeselinde yer alan ve şarkılar seslendiren Şewaqî, çıkarmak istediği albümü maddi imkansızlıklardan dolayı çıkartamadı.

Bütün canlıları kattım…

Albümünde yaşadığı acıları, umutsuzlukları işlediğini söyleyen Şewaqî, “Ben acılarımı, duygularımı, kültürümü kattım. Rüzgarları, güneşleri, doğanın bütün canlılarını kattım. Biraz da olsa mutluluklarımı kattım. Ben şarkılarımı acılarımla yazdım” dedi.

‘Çiçek açmasını bekledim’

Albümü çıkarmak için uzun zaman beklediğini dile getiren Şewaqî, “Tıpkı bir ağaç çürür sonra çiçek verir ya, öyle bir şey işte. Bu albümü biraz öyle yorumluyorum. Umarım halkıma, kültürüme yararlı bir şey olur” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR