AKP DAİŞ gibi talan ediyor

0
165

AKP’nin Beyoğlu’ndaki kültürel yapıları rant politikaları sonucu yok ettiğini belirten Oyuncu Orhan Aydın, ‘Ortadoğu ve Kürdistan’da IŞİD nasıl ki insanlık tarihinin ortak miraslarını yok ediyorsa, AKP de Beyoğlu’ndaki kültür sanat alanlarını talan ediyor’ dedi

Çok sayıda tarihi eseri ve kültürel yapıyı içinde barındıran, tarihi bir yarımada olarak adlandırılan İstanbul’un Beyoğlu ilçesi, kiliseleri ve diğer mimari yapıları ile başlı başına dünya insanlığının ortak mirasına sahip. Kültürel çalışmaların da merkezi olan Beyoğlu’nda Emek Sineması ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) gibi çok sayıda yapı yok olmak ile yüz yüze kalmış durumda. AKP’nin Beyoğlu’nda uyguladığı kültür politikasını değerlendiren Oyun yazarı ve Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, AKP’nin kendi politikası dışında kalan her şeye karşı düşmanlık beslediğini söyledi.

AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında yaptıklarını eleştiren Aydın, “Kentsel değişim dedikleri benim için kentsel ölüşümdür. AKP politikaları bu alanları rant alanları haline getirdi. UNESCO tarafından korunan tarihi yarım adanın içler acısı durumu rant politikalarının ürünüdür. Bütün tarihi ve kültürel yapılar ya otel ya da restaurant olmuştur. Tarihi yarımada tarihi olmaktan çıkarılmıştır” dedi.

‘Kendi tarihini oluşturma çabası’

AKP’nin İstanbul’da “rant merkezi” için Beyoğlu’nu seçtiğini dile getiren Aydın, “Dünya’da benzerlerinin Tiyatro Müzesi olduğu Muammer Karaca Tiyatrosu da depreme dayanıklı değil diye kapısına mühür vuruldu. Daha sonrasında mühür vurulan kapı turistik alan ilan edildi. Fakat sokağına giriş bile yasak. Orada asıl amaç oynanan tiyatro oyunlarını boğmaktı ve bunu gerçekleştirdiler” şeklinde konuştu. Aydın, AKP’nin kültürel alanlara da özelde bir düşmanlık beslediğini söyleyen Aydın, “Bu talan bizden önce yaşayan halkların kültürel mirasının üzerine de kezzap atmaktır. AKP kendisi ile birlikte bir tarih oluşturmaya çalışıyor. Kendisinden olmayan ve kendisinin olmayan hiçbir şeye tahammülü yok” dedi.

‘Balyozla da saldıracaklar’

AKP gibi politik düşüncelere sahip yapıların bir tek kültür-sanat yapılarına giremediklerini ifade eden Aydın, din simsarlığı yapanların hedefinde sanat olduğunu söyledi. Aydın son olarak, “Bugün Ortadoğu ve Kürdistan’da süren kanlı savaşın parçası olan İŞİD, elindeki o balyozlar nasıl insanlık tarihinin ortak mirası üzerine saldırarak talan ediyorsa, bunlar da bütün kültür sanat alanlarını talan ile yok etmeye çalışıyorlar. Gün gelecek ellerine mutlaka balyozları da alacaklarıdır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here