Albümü ‘Bêkes’ bebeğe adadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pınar Aydınlar yeni albümü ‘Gidenlerimiz Bêkes’lere’yi Cizîr’de bir bodrumda babası Orhan Tunç öldürülürken doğan ‘Bêkes’ bebeğe adadığını ifade etti. Albümde ‘Cizre’nin Sokakları’ adlı şarkıyı da seslendiren Aydınlar, ‘Benim için kolay olmadı Cizre’nin şarkısını söylemek. Gün öfkeyle bilenme günü ki daha kararlı olalım’ dedi

Sanatçı Pınar Aydınlar, 6 yılın ardından “Gidenlerimiz Bêkes’lere” adlı yeni albümü İber Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Aydınlar, albümü Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde sokağa çıkma yasakları döneminde bodrumda babası Orhan Tunç öldürülürken dünyaya gelen Bêkes bebeğe ve hep çocuk kalacaklara adadı.

Albümde Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve Hemşince şarkılar yer alıyor. Gezi direnişi öncesi albüm çalışmalarına başlayan ancak çalışmalarını sürdürdüğü sırada Suruç Katliamı ve Kürt illerinde sokağa çıkma yasaklarının yaşandığını kaydeden Aydınlar, albümün şekillenmesinde bu olayların belirleyici olduğunu ifade etti.

Direnenlerin tarihi daha silinmedi

Aydınlar, albümün isminin neden “Gidenlerimiz Bêkes’lere” olduğunu şöyle anlattı: “Cizre kim ne derse desin asla kapanmayacak bir yaradır. Onun için Bêkes’lere dedik. Orhan Tunç öldüğü gün Bêkes çocuğu dünyaya geldi. Önce adını Bêkes koydular, sonra adını değiştirdiler Bêkes’in. Orhan Tunç, Mehmet Tunç ve diğer yoldaşlar bütün dünyanın gözü önünde katledildiler. Bunun affedilir bir tarafı yok. Orhan Tunç’a, Mehmet Tunç’a karşı duyduğum sorumluktan dolayı ‘Bêkes’lere’ demek istedim. Kürt halkı kimsesiz değil. Orhan Tunç’un çocuğu kimsesiz değil. Direnenlerin tarihi daha silinmedi.”

‘Sur’da ölümsüzleşti gidenlerimiz’

“Gidenlerimiz” ismi üzerine ise Aydınlar, “Aslında gidenlerimiz birebir tanımasak da ki tanımak zorunda da değiliz, hepsi biziz. Bunun vurgusunu yapmak için ‘Gidenlerimiz’ dedim. Yani bir yerde Miray bebek de biziz, Haci Lokman da, Ekin Van da biziz” diye konuştu. Suikast sonucu öldürülen Amed eski Baro Başkanı Tahir Elçi için özellikle vurgu yaptığını dile getiren Aydınlar, “Sur’da ölümsüzleşmesidir gidenlerimiz. Sur dediğimiz zaman Tahir Elçi’yi, Tahir Elçi dediğimiz zaman Sur’u birbirinden ayrı göremeyiz ki” dedi.

Farklı dillerde söyledim

Albümde farklı dillerde şarkı söyleyerek “eşitlik” duygusuna dikkat çekmek istediğini dile getiren Aydınlar, “Benim için asıl değerler eşitlikte, hak eşitliğinde yatmaktadır. Tüm ulusların hak eşitliğine sahip olduğunu vurgulamak için farklı dillerde şarkılar söyledim” dedi. Ermenice parçayı öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in yakın bir dostuna verdiği sözü yerine getirmek için okuduğunu belirten Aydınlar, şarkıyı okumasında gazeteci Pakrat Estukyan’ın desteklerinin çok olduğunu söyledi ve ekledi: “Bundan sonra da elimden geldiğince farklı dillerde şarkılar okuyacağım.”

11_pınar_aydınlar

Gazi’de klip çektik

“Cizre’nin Sokakları” adlı bir şarkısını albümüne koymak istediğini belirten Aydınlar, ancak bunu neden koyamadığını da şöyle anlattı: “Son dörtlüğünde Sur direnişini, Nusaybin, Gever direnişini, Kürdistan illerindeki bölgelerin isimlerini telaffuz ederek direnişi tekrar ifade ediyordu. Ama firmam bir şekilde olmayacağını söyledi” dedi.

Sanat ve müzik alanını bir mücadele alanı olarak gören Aydınlar, “Cizre’nin Sokakları” şarkısına ilişkin, “Cizre’den evleri barkları yıkılmış bir yönetmen arkadaşım, ‘Siz Cizre şarkısı yapmışsınız. Ben de bir Cizreli olarak sizin klibinizi çekmek istiyorum’ dedi. Kameralarını aldı ve geldi. Biz düşündük İstanbul’da bizi neresi en rahat ifade eder diye. Gazi Mahallesi ifade edeceğini düşündük. Gazi Mahallesi’ne gidip orda klip çektik” diyerek, ilerleyen süreçte bunu yayınlayacaklarını söyledi.

Daha kararlı olalım

“Cizre’nin Sokakları” parçasını okuduğu zaman Cizre’nin kanattığı yarayı tüm hücrelerinde hissettiğini vurgulayan Aydınlar, “Benim için çok da kolay olmadı Cizre’nin şarkısını söylemek. Ama şunu biliyorum gün öfkeyle bilenme günü ki daha kararlı olalım. Bu dönem mücadeleyi büyütme dönemi” diye belirtti. Aydınlar, 12 Şubat’a Şişli Kent Kültür Merkezi’nde albümünün tanıtımı için konser vereceğini de kaydetti.

Omuz omuza kolektif bir anlayış ile albümünün çıktığını söyleyen Aydınlar, 1980’lerde idam sehpasında son anda kurtulan ve uzun yıllar cezaevinde kalan Muzaffer Öztürk’ün “Gidenlerimiz” şiirini de seslendirdi. Albümünde Hemşince “Çuta Çani” şarkısını seslendiren Aydınlar, bu şarkıyla da savaşlarda hep ilk kaybedenin kadın ve çocuklar olduğuna dikkat çekti.

Sadiye Eser /İstanbul – Dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR