‘Altın Ayı’ Sahibini Buldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bu yıl 67.si düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali’nde (Berlinale) ödüller, Berlinale Palast’ta yapılan törenle sahiplerini buldu. 10 gün boyunca 399’u filmi onbinlerce sinemaseverle buluşturan festivalin en önemli ödülü olan Altın Ayı, Macar yönetmen Ildiko Enyedi’nin “A Teströl Es A Lelekröl”ü (Beden ve Ruh Hakkında) adlı filmine verildi.

Bir mezbahanın finans müdürüyle göreve yeni başlayan kalite kontrol elemanı arasındaki sıra dışı aşk öyküsünü ele alan film, festivalin ikinci gününde görücüye çıkmıştı ve festival başından bu yana hemen hemen tüm eleştirmelerin Altın Ayı için favorisi olarak kaldı.

Gerçeğe Çağrı (Total Recall), Temel İçgüdü (Basic Instict) ve RoboCop gibi filmlerle adını duyaran Hollandalı yönetmen ve senarist Paul Verhoeven’in başkanlığını üstlendiği jüri, Gümüş Ayı Jüri Büyük Ödülü’nü, Senegal yapımı “Felicité”ye verdi. Fransız yönetmen Alain Gomis’nin yönettiği ve Kongo’da geçen film, oğlu bir kaza geçirip bacağını kaybetme riski yaşayınca onun ameliyat parasını çıkarmaya çalışan bir şarkıcının mücadelesini anlatıyor.

Berlinale’de geleneksel olarak En İyi Avrupa Filmi’ne verilen Alfred Bauer Özel Ödülü, Polonyalı kadın yönetmen Agnieszka Holland’ın “Pokot” (İz) adlı filmine giderken, kimilerince Altın Ayı’nın en büyük favorisi olarak görülen, Finlandiyalı kült yönetmen Aki Kaurismäki’nin „Toivon Tuolla Puolen“, Türkçesi ile ‚“Umudun Diğer Yanı“, En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı. Film, Avrupa’ya kaçak olarak girdikten sonra izini kaybettiği kızkardeşini arayan bir Suriyeli mültecinin, Finlandiya’da bir restoran sahibi ve çalışanları tarafından korunup kollanmasını konu alıyor.

Berlin Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü, filmin yönetmeni de olan senarist Sebastián Lelio, “Una mujer fantastica“ (Fantastik Bir Kadın) isimli filmi ile aldı. Şili yapımı film, trans bir kadının, sevgilisinin ölümünün ardından, ailesi tarafından aşağılanmasını ve kötü muameleye maruz kalmasını ama bütün bunlara rağmen ayakta kalışını anlatıyor.

Berlinale’nin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Güney Kore sinemasının komedileriyle tanınan ismi Hong Sang-soo’nun filmi “Bamui Haebyun-Eoseo Honja”daki rölü için Kim Minhee’ye verildi. Kim Minhee filmde, kariyeri sekteye uğramış bir sinema oyuncusunun melankolisini canlandırıyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de, Türk kökenli Alman yönetmen Thomas Arslan’ın “Helle Nächte” (Aydınlık Geceler) filmdeki rolü için Avusturyalı oyuncu Georg Friedrich’e verildi. “Helle Nächte” zorlu bir baba-oğul ilişkisini irdeliyor.

Dünya’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali bu yıl Türkiye’den tek bir filme, festivalin en önemli yan bölümü olan Panorama bölümünde yer alan “Kaygı”ya ev sahipliği yaptı. Sinema yazarı ve yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajlı filmi olan yapıt, bir televizyon kanalında belgesel kurgucusu olarak çalışan Hasret’in geçmişini arama hikayesini anlatıyor. Filmde Algı Eke’nin yanısıra Özgür Çevik, Kadir Çermik ve Selen Uçer gibi isimler rol alıyor.

Berlinale kapsamında çok beğenilen film, mart ayında Teksas Austin’deki SXSW (South By Southwest) Film Festivali’nde Amerika’daki ilk gösterimini gerçekleştirecek. 1987 yılından beri düzenlenen SXSW her yıl interaktif, müzik, film ve komedi başlıklarında teknoloji, tasarım, sinema ve müzik alanlarında öncü ve yenilikçi isimleri ağırlıyor.

VOA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR