Altın Ayı’yı İranlı yönetmen Mohammed Rasoulof kazandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

70’inci Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Cumartesi akşamı Berlinale Palast’ta (Berlinale Sarayı) düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. En iyi filme verilen Altın Ayı’yı “Sheytan Vojud Nadarad” (Şeytan Yok) ile İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof kazandı. İran’da uygulanan idam cezasını konu alan dört kısa filmden oluşan “Sheytan Vojud Nadarad,” aynı zamanda “Eğer seni birini öldürmeye zorlarlarsa ne yaparsın?” sorusuna odaklanıyor. Uluslararası Jüri Başkanı Jeremy Irons, “Hayattaki sorumluluklarımız ve kararlarımız hakkında sorular sorduğu” gerekçesiyle bu filmi Altın Ayı’ya layık gördüklerini ifade etti.

Yönetmen Mohammad Rasoulof, 2017 yılından beri İran’dan çıkış yapmasına izin verilmediği için Berlin’e de gelemedi, filmin galasına ve ödül törenine katılamadı. Ödülü, Rasoulof adına film ekibi ve kızı aldı.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti Altın Ayı İran filmine verildi

Berlinale’nin en büyük ödülü olan Altın Ayı’yı İran’daki idam cezasını konu alan dört kısa filmden oluşan “Sheytan vojud nadarad” kazandı. Filmin yönetmeni Mohammad Rasoulof ülkeden çıkış yasağı bulunduğu için festivale gelememişti.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti En iyi ikinci filme verilen Jüri Büyük Ödülü

Berlinale’de en iyi ikinci filme verilen Jüri Büyük Ödülü’ne ABD’li bağımsız yönetmen Eliza Hittman imzalı “Never Rarely Sometimes Always” layık görüldü. Film, Pennsylvania’da küçük bir kasabada yaşayan ve 17 yaşında hamile kalan Autumn’un hikayesi.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti En iyi yönetmen ödülü

70’inci Berlinale’de en iyi yönetmen ödülü Hong Sang-soo’nun oldu. Güney Koreli sinemacıya Gümüş Ayı kazandıran “Domangchin yeoja”, ilk bakışta banal görünen sohbetlerin insan ilişkileri hakkında ne kadar ipucu içerdiğine odaklanıyor.

Berlinale 2020 Filmstill | Undine (Christian Schulz/Schramm Film) Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti En iyi kadın oyuncu ödülü

Berlinale’nin en iyi kadın oyuncu ödülü, Alman yönetmen Christian Petzold imzalı “Undine”nin başrolündeki Paula Beer’in oldu. Film, bir insana aşık olan deniz kızı masalını günümüz Berlin’ine taşıyor.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti En iyi erkek oyuncu

Berlinale’de İtalya’ya iki Gümüş Ayı gitti. Giorgio Diritti imzalı “Volevo nascondermi”nin başrolündeki Elio Germano, yarışma bölümünün en iyi erkek oyuncusu seçildi.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti En iyi senaryo dalında Gümüş Ayı

Berlinale’de en iyi senaryo dalında Gümüş Ayı, “Favolacce” ile İtalyan yönetmenler D’Innocenzo Kardeşler’e verildi. Film, Roma’nın güneyinde bir banliyöde yaşayan bir ailenin karanlık hikayesini anlatıyor.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti 70’inci yıldönümü için verilen Gümüş Ayı ödülü

Berlinale’nin 70’inci yıldönümü için verilen Gümüş Ayı ödülünü Fransa/Belçika ortak yapımı “Effacer l’historique” filmi aldı. Benoît Delépine ve Gustave Kervern imzalı trajikomedi, dev internet şirketlerinden intikam almaya çalışan üç kişinin hikayesi.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti “Mükemmel sanatsal performans”a verilen Gümüş Ayı ödülü

Stalin döneminin bir simülasyonu olan sanat projesi “DAU. Natasha”, Berlinale’de ödüle layık görüldü. Kameraman Jürgen Jürges, Ilya Khrzhanovskiy ve Jekaterina Oertel imzalı filmle, “mükemmel sanatsal performans”a verilen Gümüş Ayı ödülünü kazandı.

default Berlinale’de Altın Ayı İran’a gitti Belgesel ödülü

Berlinale Belgesel Ödülü, Kamboçya’daki Kızıl Kmer rejiminin zulmünü beyazperdeye taşıyan “Irradiés” adlı yapıma verildi. Neredeyse tüm ailesini Kızıl Kmer teröründe yitirmiş olan yönetmen Rithy Panh, 40 bin euroluk ödülün sahibi oldu.

 

İran’da 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında protestolara katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Rasoulof, altı yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra da cezası bir yıla indirilmiş ve kefaletle tahliye edilmişti. 2017’deki Cannes Film Festivali’nde “Lerd” (İnatçı Bir Adam) ile Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan Rasoulof, ülkeye dönüşünde “ulusal güvenliği tehdit” ve “İslam hükümetine karşı propaganda” suçlamalarıyla yine bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Henüz cezası infaz edilmeyen Rasoulof’un film çekmesine de resmi olarak izin verilmiyor.

Eliza Hittman

Eliza Hittman

Gümüş Ayı ödülleri

“Never Rarely Sometimes Always” (Asla Nadiren Bazen Daima) ile Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen ABD’li Eliza Hittman bir Gümüş Ayı aldı. Ödül töreni öncesinde eleştirmenlerin beğenisini toplayan ve favoriler arasında gösterilen “Never Rarely Sometimes Always,” Pennsylvania’da küçük bir kasabada yaşayan, istemeden hamile kalan ve kürtaj olmak için kuzeni Skylar ile birlikte New York’a giden 17 yaşındaki Autumn’un hikayesini yalın ve duygusal bir dille anlatıyor.

Hong Sang-soo

Hong Sang-soo

70’inci Berlinale’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü “Domangchin Yeoja” (Koşan Kadın) ile Hong Sang-soo aldı. Güney Koreli sinemacıya Gümüş Ayı kazandıran “Domangchin Yeoja,” ilk bakışta banal görünen sohbetlerin insan ilişkileri hakkında ne kadar ipucu içerdiğine odaklanıyor.

Paula Beer

Paula Beer

Berlinale’de favori filmler arasında gösterilen “Undine,” yönetmeni Christian Petzold’a ödül getirmedi ancak Undine’yi canlandıran Paula Beer En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Petzold, “Undine”de, sevgilisi tarafından terk edildikten sonra başka bir erkekle tanışarak yeniden aşık olan Undine’nin hikayesini anlatırken, kendisini aldatan erkeği öldüren su perisi Undine efsanesini de bugünün Berlin’ine taşıyor.

Elio Germano

Elio Germano

Berlinale’de En İyi Aktör dalında Gümüş Ayı’yı İtalyan Elio Germano’nun kazanması da sürpriz olmadı. Germano, Giorgio Diritti imzalı “Volevo Nascondermi”de (Saklanmak İstiyordum) çağdaş sanatın devrimci isimleri arasında sayılan Antonio Ligabue’nun hayatını canlandırıyor.

En İyi Senaryo Ödülü ise İtalyan kardeşler Damiano & Fabio D’Innocenzo’nun oldu. D’Innocenzo Kardeşler, “Favolacce”de (Kötü Hikayeler) Roma’nın güneyinde bir banliyöde yaşayan bir ailenin karanlık hikayesini anlatıyor.

Stalin döneminin bir simülasyonu olan sanat projesi “DAU.Natasha” da jüri tarafından ödüle layık görüldü. Kameraman Jürgen Jürges, Ilya Khrzhanovskiy ve Jekaterina Oertel imzalı filmindeki çalışması nedeniyle, “Olağanüstü Sanatsal Performans”a verilen Gümüş Ayı ödülünü kazandı. “DAU.Natasha” festivalde tartışma yaratmış, hatta sette kadınlara baskı yapıldığı iddiaları ve filmdeki işkence sahnesi nedeniyle “skandal” olarak nitelendirilmişti.

DAU.Natasha festivalde tartışma yaratmıştı.

“DAU.Natasha” festivalde tartışma yaratmıştı.

Berlinale’nin 70’inci yıldönümü dolayısıyla verilen özel ödüle Fransız Benoît Delépine ve Gustave Kervern’in yönetmenliğini yaptığı “Effacer l’historique” (Geçmişini Sil) layık görüldü. Film, sosyal medya ve internet mağduru üç komşunun çıkış yolunu aradığı bir trajikomedi.

Sinemada yeni perspektifler açan filmlere verilen Alfred Bauer Ödülü ise bu yıl iptal edildi. Berlinale’nin ilk 25 yıl boyunca direktörlüğünü yapan Alfred Bauer’in Nasyonal Sosyalizm döneminde yürütülen propagandalarda önemli bir rol oynadığının ortaya çıkması üzerine festival yönetimi bu ödülü iptal etme kararı almıştı.

Encounters ödülleri

Berlinale’nin yeni yöneticileri Carlo Chatrian ile Mariette Rissenbeek’in bu yıl festivale getirdiği yeniliklerden biri “Encounters” (Karşılaşmalar) adlı yarışma bölümü oldu. Sinemada cesaret gösteren, yeni bir anlatım dili arayan filmlerin seçildiği Encounters bölümünde En İyi Film Ödülü’ne C.W. Winter ve Anders Edström imzasını taşıyan “The Works and Days” (İşler ve Günler) layık görüldü. Sekiz saatlik film, Japonya’nın Kyoto kenti yakınlarındaki bir köyde yaşayan bir ailenin çalışma hayatını ve boş zamanlarını anlatıyor.

Encounters bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü “The Trouble With Being Born” (Doğduğunda Başlayan Sorun) ile Sandra Wollner ve En Yönetmen Ödülü’nü de “Malmkrog” ile Cristi Puiu kazandı.

Tüm ailesini Kızıl Kmer teröründe yitirmiş olan yönetmen Rithy Panh, Irradiés ile Berlinale Belgesel Ödülü'nü aldı.

Tüm ailesini Kızıl Kmer teröründe yitirmiş olan yönetmen Rithy Panh, “Irradiés” ile Berlinale Belgesel Ödülü’nü aldı.

Festivalin diğer önemli ödülleri

Berlinale’de bu yıl gösterilen 342 filmin 101’i belgeseldi. Altın Ayı için yarışan 18 film arasında bulunan “Irradiés” (Işına Maruz Kalanlar) ile Kamboçyalı yönetmen Rithy Panh 40 bin euroluk En İyi Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu. Neredeyse tüm ailesini Kamboçya’daki Kızıl Kmer teröründe yitirmiş olan yönetmen Rithy Panh, “Irradiés”de Kızıl Kmer rejiminin zulmünü beyazperdeye taşıyor.

50 bin euro tutarındaki GWFF En İyi İlk Film Ödülü “Los conductos”a verildi. Camilo Restrepo imzalı film, topluma yeniden uyum sağlamaya çalışan bir adamın, geçmişten kalan sorunlarla boğuşmasını konu ediyor.

Berlinale’de En İyi Kısa Film dalında Altın Ayı Keisha Rae Wiherspoon’un belgesel filmi “T”nin oldu. “Filipinana” ile En İyi Kısa Film Gümüş Ayı kazanan Filipinli Rafael Manuel ise ödülünü jüri üyesi Fatma Çolakoğlu’nun elinden aldı.

Jülide Danışman

© Deutsche Welle Türkçe

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR