Arjen Arî Şiir Yarışması’na başvurular başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt dili ve edebiyatına önemli katkılar sunan Kürt şair Arjen Arî adına bu yıl 5’incisi düzenlenecek şiir yarışmasının başvuru şartları açıklandı

Kürt dili ve edebiyatını geliştirmek amacıyla Şair Arjen Arî’nin ailesi, Evrensel Basım Yayın ve Lis Yayınları tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenecek Arjen Arî Şiir Yarışması’nın başvuru koşulları açıklandı. Eğitim Sen Amed Şubesi’nde düzenlenen toplantıya Arjen Arî’nin kardeşi Necla Arî ile Evrensel Basım Yayın Amed Temsilcisi Reşo Ronahî katıldı.

Ronahî, yaşanan süreçle birlikte birçok Kürt kanalı ve kurumun kapatıldığını hatırlatarak, “Kürt diline yönelik tahammülsüzlüğün artarak devam ettiğine” dikkat çekti. Ronahî, Arjen Arî’nin Kürt dili ve edebiyatı için verdiği mücadelenin önemli olduğuna vurgu yaparak onun mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.

Arjen Arî’nin kardeşi Nejla Arî ise Kürtçe konuşmanın önemine değinerek, “Umut ediyorum ki Kürtçe adına yapılan bu tür yarışmalar artarak devam eder” dedi.

Arjen Arî Şiir Yarışması’nın koşulları

Konuşmaların ardından yarışma koşulları hakkında bilgi veren Reşo Ronahî, Kürt dili ve edebiyatını geliştirmek amacıyla yarışmayı düzenlediklerini söyledi. Katılımcıların 1 Kasım 2017 ile 31 Ocak 2018 tarihleri arasında başvurabileceklerini belirten Ronahî, sonuçların Arjen Arî’nin doğum günü olan 1 Nisan’da açıklandıktan sonra ödüllerin sahiplerine verileceğini aktardı. Seçici kurulda Berken Bereh, Dilber Hema, Osman Memed, Ulku Bingol ve Necla Arî’nin yer aldığı yarışmaya katılım koşulları şu şekilde:

* Ödül Kürtçe dilinde yazılan eserlere verilecektir.

* Yarışmanın ödülü olarak kazanan eser, yarışmanın düzenleyicisi kurumlar tarafından yine yarışmayı düzenleyen kurumların logolarıyla kitaplaştırılacak.

* Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış her yaştan şaire açıktır.

* Yarışmaya katılacak eserlerin Latin alfabesi ile yazılmış olması gerekmektedir.

* Yarışmaya gönderilecek dosyaların bir kitap oylumunda, 64 sayfa (4 forma) olması gerekmektedir.

* Dosyalar, A4 formatında 5 ayrı nüsha olarak dosyalanarak gönderilmelidir.

* Dosyanın tamamını içeren bir adet CD’yle birlikte gönderilmelidir.

* Bilgisayara dizgini olmayan ve içine CD konulmayan hiçbir dosya işleme alınmayacaktır.

* Dosyanın ve kaybedilmiş CD’nin herhangi bir yerinde eser sahibinin açık kimliğini belli edecek isim, işaret, mahlas vb. olmamalıdır.

* Yarışmada ödül kazanan eserin basıma hazırlanması sırasında jürinin eser üzerinde düzenleme yapma hakkı bulunmaktadır.

* Jürinin ödüle layık eser bulmaması halinde ödül verilmeyecektir.

* Yarışmaya katılacak şairler özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini kapalı bir zarfın içinde göndereceklerdir.

* Elden ve mail ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

* Yarışmaya katılan dosyalar iade edilmeyecektir.

* Arjen Ari Yarışmasının seçici kurul üyeleri oy verdiği dosyanın kime ait olduğunu sonuçlar belirlendikten sonra öğrenecektir.

* Yarışma için irtibat telefon: Reşo Ronahî (0541 514 54 97)

* Dosyalar kargo ve postayla Yenişehir Mahallesi Ali Emiri 7. Sokak, No: 22/7, Kat: 1 Yenişehir Diyarbakır’a gönderilecektir. (Evrensel Gazetesi Diyarbakır Bürosu adına)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR