Arya Eğitim Merkezi ikinci mezunlarını verdi

0
124

Efrîn Kantonu Arya Müzik Eğitim Merkezi, ikinci eğitim devresi, düzenlenen bir etkinlikle sona erdi. Cindirês bölgesinin Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Efrîn sivil toplum kurum üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapılan törende, Kürt kültürünün asimilasyondan korunmasının önemine dikkat çekildi.
Arya Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin sahne aldığı törende, iki yıllık eğitimlerini tamamlayan 8 öğrenci ödüllendirildi. Demokratik Özerk Yönetimi’nin onayladığı sertifikalar da öğrencilere dağıtıldı. EfrÎn/anha

Nazi sembolleri ile sanatsal mücadele

Adolf Hitler’in Nazi Partisi tarafından benimsenen gamalı haçın kullanımı Almanya’da yasak. Ancak son iki yılda ırkçılıkta artış var. Sokak duvarlarında ve çocuk parklarında gamalı haçlara denk gelen bir grup grafiti sanatçısı, Almanya’nın başkenti Berlin’de Nazi sembollerini renkli sanat eserlerine; çiçeklere, arabalara ve hayvanlara dönüştürüyor. Projeyi ‘The Cultural Heirs” (Kültürel Mirasçılar) isimli gençlik örgütü yapıyor.

Reuters’a konuşan gençlik örgütünün başındaki İbo Omari, “Gençleri bu eylemin içine katmak ve sorumluluk almaları için cesaretlendirmek çok önemli. Böylelikle nefret sembollerinin yanından umursamazca yürüyerek geçmemiş oluyorlar” dedi. Projenin 2015’te başladığını söyleyen Omari, her şeyin, bir adamın çocuğuyla oynadığı parkın duvarındaki gamalı haçın üzerini kapatmak için dükkana gelerek boya almasıyla başladığını ifade ediyor. Hareket, Almanya’daki birçok şehre de sıçradı.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here