Barış gelse sinema canlanır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Film ve dizi oyuncusu “Urfalı Antony Quinn” olarak tanınan Bekir Felhan; savaşın, sinema sektörünü bitirdiğini söyledi. Felhan, sinema sektörüne döneceği günün umudunu barışa bağladı.

Riha’nın (Urfa) tarihi Gümrük Hanı’nı mesken etmiş Yeşilçam filmlerinin figüranı Bekir Felhan, hükümetin savaştaki ısrarının, bölgede sinema sektörünü bitirdiğini söyledi. 1959 yılında Riha’da çekimi yapılan “Kaderim böyleymiş” adlı filmde aldığı rol ile sinemaya başlayan Felhan, 4 yıl öncesine kadar, Riha ve bölgede çekilen film ve dizilerin birçoğunda oynadığını söyledi. Felhan, Yılmaz Güney’in başrolü oynadığı “Hudutlar Kanunu” filmi dahil “Gurbet Kadını”, “Melekler Evi”, “Saddam’ın Askerleri”, “Kervan”, “Aşkın Dağlarda Gezer”, “Ali Baba ve Kırk Haramileri”, “Kaderime Ağlarım”, “Hayati-i Harrani” dahil olmak üzere; 30’u aşkın film ve dizide değişik roller aldığını ifade etti.

Tarihi Gümrük Hanı ve Balıklı Göl’ün eskiden film yapımcılarının vazgeçilmezi olduğunu, ancak şu an hiçbir çalışmanın olmadığını belirten Felhan, “Urfa’da sinema sektöründen yüzlerce insan ekmek yiyordu. Ancak bölgede sinema ya da diziler çekilmediğinden kaynaklı bu insanlar da benim gibi işsiz kaldı. Her biri başka bir işle uğraşmak zorunda kaldı” diye yakındı.

Savaş bitse…

Bölge ekonomisinin gün geçtikçe kötüye gittiğini vurgulayan Felhan, kendisinin de tespihten günlük 20 ile 30 TL arasında kazanabildiğini belirterek, “Sinema sektörünün tekrardan canlanması için savaş koşullarının bitmesi ve barış koşullarının oluşması gerekiyor. Umudumu hala kaybetmemişim. Bölgeye barış gelecek ve sinema sektörü o eski canlılığına kavuşacaktır” diye konuştu.

RIHA/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR