Biri tuvalinde diğeri dizelerinde doğaya can veriyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Didim’in tarihi Akköy’ünde yaşayan şair Erkin İlgüzezer ve ressam Sara İlgüzer, eserleriyle yaşadıkları mekanın tarihini ve doğasını geleceğe taşıyor.

Şair Erkin İlgüzer ve ressam Sara İlgüzer, Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Akköy köyünde eski bir Rum evinde kurdukları atölyede doğa ve tarihi buluşturuyor. Dünyayı sanat ve edebiyatın kurtaracağına inanan İlgüzer çifti, 2004 yılında yerleştikleri Akköy’ün tarihini ve doğasını eserleriyle geleceğe taşıyor.

Ege ve Akdeniz kültürünün ölümsüz parçası zeytin ağacının Latince köklerinden esinlenerek atölyelerine “Olive” adını veren şair ve ressam, aynı zamanda zeytin ve tütüncülükle de uğraşıyor.

ŞİİR VE RESİMLER BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR

90’lı yıllardan bu yana şiir yazan Erkin İlgüzer, dizelerini köyden ve yaptıkları işlerden aldığı ilhamla kaleme aldığını söyledi. Şiirlerinde doğayı ve Akköy’ün tarihini işlediğini belirten İlgüzer, şiirlerinin yansımasını eşinin tuvallerinde gördüğünü ve şiirlerin resimlerle birbirlerini tamamladıklarını dile getirdi.

Almanya’da doğup büyüyen ressam Sara İlgüzer ise, Türkçe bilmediği için kendini anlatmakta zorlu çekse de, resimlerinde renk yoğunluğu ve sadeliği işlediğini vurguladı. Fransız ressam Paul Cézanne ve onun çağdaşı diğer ressamların resimlerine duyduğu hayranlıkla resim yaptığını belirten Sara İlgüzer, resimleriyle toplumu sanatla buluşturmayı hedeflediğini dile getirdi. Resimlerine ilham aldığı doğa ve tarihten bir şeyler katmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden İlgüzer, hem eşinin şiirlerini tuvale yansıttığını hem de tuvallerinin şiirlerin dizelerine ilham olduğunu kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR