Bu defa Nuriye ve Semih için oynadılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Sokak Tiyatrosu Festivali’nde bugün oynanan oyunlar, ‘Tarihi direnenler yapar’ sloganıyla Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere, OHAL ve KHK’ye karşı direnenlere ithaf edildi

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), bu yıl 2. Direniş Günleri kapsamında Ankara’da Sokak Tiyatrosu Festivali düzenliyor. “Tarihi direnenler yapar” sloganıyla dün başlayan ve ilk günkü etkinliklerini Gezi direnişçilerine adayan tiyatrocular, ikinci günkü oyunlarını, açlık grevlerinin 89’ncu gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere, OHAL ve KHK zulmüne karşı direnen Acun Karadağ, Esra Özakça ve Veli Saçılık için oynadı.

Tiyatroculara da saldırı

Yenikapı Tiyatrosu, Tiyatro İmge ve Tiyatroj oyuncularının ilk durağı Kuğulupark oldu. Daha sonra Sakarya Caddesi’nde oyunlarını oynayan tiyatrocular, polisin “saldırırız” tehditlerine rağmen geri çekilmedi. Sokak oyunlarına halkın ilgisi yoğun oldu. Ardından 3 tiyatro grubu, İnsan Hakları Anıtı, Konur Sokak ve Meşrutiyet Caddesi girişi olmak üzere, Yüksel Caddesi’nin 3 noktasında eşzamanlı olarak oyunlarını sergiledi.

Acun Karadağ ile görüşerek dayanışma mesajlarını ileten tiyatroculardan bir grup, direnişçilerin yanında kalırken, diğer gruplar Karanfil Sokak’ta oyunlarına devam etti. Yüksel Caddesi’nde polisin direnişçilere yönelik saldırısının ardından tiyatro oyuncularına da saldırı gerçekleşti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR