Che’nin devrimle başlayıp ikonlaşan öyküsü!

Küba Devrimi’nin önderlerinden Che Guevara’nın hayatından karelerin yer aldığı sergi Bilgi Üniversitesi’nin Silahtarağa Kampüsü’ndeki santralistanbul’da açıldı.

Alberto Korda’nın çektiği Che Guevara fotoğraflarının yer aldığı sergi, “Korda’nın Objektifinden Che: Bir Portrenin Devrimle Başlayıp İkonla Biten Öyküsü” adını taşıyor.

Che’nin ölüm yıldönümü olan 9 Ekim’de açılan serginin küratörlüğünü Trisha Ziff’in üstleniyor. Sergi, Korda’nın 1960’ta biraz da tesadüf eseri çektiği “Guerrillero Heroico/Kahraman Gerilla” adlı Che portresinin 48 yıl içinde sonsuz kez ve sonsuz çeşitlilikte yeniden üretilen bir imgeye dönüşme sürecini konu alıyor. Salonun ortasındaki camekanlarda Che’yi anlatan Türkçe kitaplar ve dergiler yer alıyor. 1968’de Che’yi kapağına taşıyan dönemin etkin dergisi Ant ve 1968 dosyasıyla Roll yan yana duruyor. Duvardaki altı küçük ekranda Che’yi anlatan filmlerden bölümler dönüyor. Serginin ikinci kısmında ise Küba, Şili, Bolivya, Amerika, Nikaragua, Fransa, Almanya ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu 30’u aşkın ülkede üretilmiş fotoğraf, afiş, film, ses, giysi ve eşyaları bulunuyor. Riverside Kaliforniya Üniversitesi’ne bağlı Kaliforniya Fotoğraf Müzesi’nin (UCR) yapımı olan sergi, 9 Ekim-4 Ocak tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

İSTANBUL

 

EN SON EKLENENLER