Çocukça bir festival

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve 23 ülkeden filmlerin gösterileceği ‘Çocuk Diyarı Film Festivali’nin galasında, Çocuklar sahne performanslarıyla izleyicileri büyüledi

Sinetopya Sinema Gönüllüleri Derneği öncülüğünde, Çankaya Belediyesi ve pek çok kuruluşun desteği ile gerçekleştirilen “Çocuk Diyarı Film Festivali”nin isimini de çocuklar belirledi.
Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirilen galaya, çok sayıda çocukla birlikte yoğun bir yetişkin katılımının olması dikkat çekti. Sunuculuğunu Civan Erdoğan ile Zezena Öztürk isimli çocukların yaptığı galada, çocuklar gelen yetişkinleri hem çocukça hem de büyük bir ciddiyetle karşıladı. Çocuklarla birlikte galaya katılıp sunuculuk yapması beklenen ancak yoğunluğundan gelemeyen oyuncu Mert Fırat, gönderdiği görüntülü mesajda dünyanın çocukça değişmesi dileğinde bulundu.

‘Çocuklar insandır’

Oluşturulan Festival Komitesi Başkanlığı’nı da yapan Alman Film Kurgucusu ve Yunanistan’daki 19. Olympia Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nin jüri başkanlığını yapan Tomas Balkenhol, festivalin açılışını çocukça bir ruh ile anlattı. Çocuklar sayesinde dünyayı dolaştığını anlatan Balkenhol, konuşmasını edebiyatçı Yaşar Kemal’ın “Çocuklar insandır” başlıklı yazısını okuyarak tamamladı.

Ritim orkestrası

Festival galasının en renkli bölümü ise, daha önce Amed’de çocukları bir araya getirerek, atık malzemelerin enstrümana dönüştürüldüğü ve “çöp orkestrası” da denilen “Doğa Ritim Orkestrasının” kurucusu Şerko Kanîwar’ın öncülüğünde sahne alan çocukların gösterisi oldu. Festival hazırlıkları kapsamında, Ankara’da bir grup çocuğu bir araya getirerek bir hafta çalıştıran Kaniwar ve geçici çocuk ekibinin müzik dinletisi, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Şubadap ile şenlenen çocuklar

Festivalin açılış filmi ise, Mario Adamson imzalı İsveç yapımı kısa filmi oldu. 2011 yapımı “Ben yuvarlağım” isimli 14 dakikalık animasyon filmi, doğan her kurabiyenin bir alışkanlık olarak, kelimenin gerçek anlamıyla dikdörtgen kalıba alındığı, tektipleştirildiği bir dünyada yuvarlak kalmanın zorlukları anlatılıyor. Gecenin finalinde ise, Şubadap Çocuk Müzik Grubu’yla çocuklar çocukluklarına döndü ve salonu şen kahkahaları, çığlıkları ve oyunlarıyla inletti. Festival kapsamında 16 Kasım tarihine kadar yapılacak olan gösterimlere, etkinliklere katılmak ve filmleri izlemek mümkün.

Kenan Kırkaya/MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR