Dağın bir yanı savaş bir yanı festival

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

4. Uluslararası Antakya Film Festivali, bu yıl göç teması ile gerçekleştiriliyor. Festivalin direktörlerinden Mehmet Oflazoğlu, ‘Dağın öbür yanında savaş, diğer yanında festival var. O yüzden temayı ‘Göç’ olarak belirledik’ dedi

4. Uluslararası Antakya Film Festivali, bu yıl göç teması ile 23-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivale Türkiye’den uzun metrajlı ve belgesel filmler katılıyor. Festivalde dünyanın her yerinde doğduğu toprakları terketmek zorunda kalmış, insanların ortaklaştığı “Anavatan”dan kopuş duygusunu işleyen filmler de yer alıyor. Gazete Duvar’a konuşan festivalin direktörlerinden Mehmet Oflazoğlu, “Dağın öbür yanında savaş, diğer yanında festival var. O yüzden de festivalin temasını ‘Göç’ olarak belirledik. Çünkü ülkemizde savaş bizi göç ettirdi kayıtsız kalamazdık. Çünkü Antakya özel bir konuma sahip, bu konumda savaşı iliklerine kadar hissediyor” dedi.

‘Babamın Kanatları’ festivalde

Festival kapsamında verilen Onur Ödülü’nün de sahipleri belli oldu. Onur Ödülü, Oyuncu Şerif Sezer, Arzu Okay, Salih Güney ve Yapımcı Arif Keskiner’e verilecek. Emek Ödülü ise sinema yazarı Agah Özgüç’e; Orontes Ödülü ise, 23 öyküsü sinemaya aktarılan Mersinli yazar Osman Şahin’e takdim edilecek. Finale kalan 11 uzun metrajlı filmin arasında Kıvanç Sezer’in “Babamın Kanatları”, Ümit Köreken’in “Mavi Bisiklet”, Mustafa Kara’nın “Kalandar Soğuğu” da bulunuyor. Belgesel kategorisinde finale kalan 11 yapım arasında yer alan bazı belgeseller ise şunlar: Kazım Öz “Beyaz Çınar”, Çiğdem Mazlum, Sertaç Yıldız “Gönderen İlhan Sami Çomak”, Orhan Tekeoğlu, Evgenia Tirdatova “Rudolf Nurayev: Düşlerinin Adası”

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR