Düşünür Zygmunt Bauman yaşamını yitirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

20’inci yüz yılın önemli düşünürlerinden Zygmunt Bauman 91 yaşında evinde yaşamını yitirdi

Polonyalı Felsefeci ve Sosyolog 91 yaşındaki Zygmunt Bauman, İngiltere’nin Leeds kentindeki evinde, ailesinin yanında yaşamını yitirdi. Bauman, modernizm, totalitarizm ve postmodernizm üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyordu.

Bauman, ‘Postmodern Etik,’ ‘Sosyolojik Düşünmek,’ ‘Küreselleşme,’ ‘Modernlik ve Müphemlik’ ve ‘Bireyselleşmiş Toplum’ kitaplarıyla tanınıyordu.

Sovyetlerde eğitim aldı

Günümüzün yaşayan en üretken sosyolog/düşünürlerinden olan Zygmunt Bauman, 1925’te Polonya’nın Poznan şehrinde dünyaya geldi. Yahudi olan Bau­man, II. Dünya Savaşı nedeniyle 1939’da ailesiyle birlikte Sovyetler Birliği ne taşınmak zorunda kaldı. Eğitimine Rusya’da devam eden Bauman, doktorasını Varşova Üniversitesi’nde yaptı. Aynı üniversitede 1954 yılından itibaren Sosyoloji dersleri veren Bauman, bir süre bu üniversitede Sosyoloji bölüm başkanlığı da yaptı. Politik nedenlerden kaynaklı Varşova Üniversitesi’nden atılıp sınır dışı edilen Bauman, İsrail’e taşındı. Bauman, burada Tel Aviv ve Hayfa üniversitelerinde ders verdi. 1971 yılından itibaren gelen davet üzerine Leeds Üniversitesi’nde çalışan Bauman, 1990’da emekli oldu.

Sosyolojisiyle öne çıktı

Zygmunt Bauman, 1980’li yıllardan itibaren, modernizm ile totaliterizm arasındaki bağlantılar üzerine hem kuramsal hem de sosyolojik incelemeleriyle öne çıktı. Özellikle Almanya’daki Nasyonalsosyalizm üzerinden Holocaust hakkındaki çözümlemeleri bu bağlamda önemli bir etki yaptı. Bauman, aynı zamanda postmodernizm hakkındaki çalışmalarıyla da öne çıktı. Siyasal ve etik alanlarında postmodernizmin değerlendirilmesini yapan postmodernizmin ne olup olmadığını, ne tür olanaklar sağladığını göstermeye çalıştı. 1989 yılında Amalfi Ödülü’nü ve 1998 yılında Theodor Adorno Ödülü’nü aldı.

LEEDS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR