Ehmedê Xanî ziyaretçilerinden kayyuma tepki

Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin türbesini ziyaret eden yurttaşlar, kayyum atanan Doğubayazıt Belediyesi’nin Xanî’nin anıtını yıkmasına tepki gösterdi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin türbesini ziyaret eden yurttaşlar, kayyum atanan Doğubayazıt Belediyesi’nin Xanî’nin anıtını yıkmasına tepki gösterdi. Kayyumun “Kazaen zarar verildi anıt en kısa zamanda tekrar yerine monte edilecek” açıklamasını hatırlatan yurttaşlar, aradan geçen süreye dikkat çekti.

ANIT NEREDE?

Ehmedê Xani türbesini ziyarete gelen 23 yaşındaki Renas Güneş, “Sürekli yol yapımı yapılıyor, ancak hiçbir heykel yıkılmıyor. Ama tesadüfe bakın ki kayyum atandıktan sonra, Kürtlerin değeri olan bir insanın anıtı yıkılıyor. Bu durumu normalleştirmemek gerekiyor. Bu yaşanan olay bir asimilasyon politikasıdır. İnsanların kültürünü yok ederek, tarihimizi unutturmak istiyorlar. Yeniden yerine koyacağız dedikleri anıt nerede? Akıbetini soruyoruz?” diye sordu.

‘DEĞERİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Ailesi ile birlikte türbe ziyaretine gelen Yılmaz Erdoğdu, her hafta sonu türbeyi ziyaret ettiklerini belirtti. “Ehmedê Xanî sadece Kürtler için değil, tüm dünyaya mal olmuş biridir. Buraya gelen bir daha geliyor. Herkes bu değerli insana sahip çıkmalıdır” diyen Erdoğdu, Kürt halkının bu bilinçle kendi değerine sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı.

‘BU DURUM KABUL EDİLEMEZ’

Irak’ın Duhok kentinden türbeyi ziyarete gelen Ahmed Yusuf, Irak’ta da Xanî’nin heykelinin bulunduğunu dile getirerek, “Ancak burada anıtı yıktılar. Bu Kürtlere yapılmış bir haksızlık ve kabul edilemez bir durumdur. Bir an önce bu yanlışın düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

‘ANITI BİR AN ÖNCE YERİNDE GÖRMEK İSTİYORUZ’

Ağrı’da yaşayan ve bulduğu her fırsatta türbeyi ziyarete geldiğini dile getiren Ramazan Ormancı, kayyum tarafından yıkılan anıtı bir an önce yerinde görmek istediğini vurguladı.

‘BİZLERE BIRAKTIĞI ESERLER YOLUMUZU AYDINLATIYOR’

Erzurum’dan gelen Hasan Kahraman ise, “Xanî çok zat bir insandı. Zavallıların, yoksulların, çaresizlerin ve haksızlığa uğrayanların yardımcısı olmuştur. Bizlere bıraktığı eserler yolumuzu aydınlaşmıştır. Özellikle tüm Müslümanların bu değere sahip çıkması gerekiyor” dedi.

EN SON EKLENENLER