Engelsiz filmler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bu yıl yedincisi düzenlenen “Engelsiz Filmler Festivali”, İstanbul, Eskişehir ve Ankara olmak üzere 3 şehirde yapılacak.
Türkiye ve dünya sinemasından 48 filmi, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak erişilebilir mekânlarda sunacak festivalde, film gösterimleri ve tüm yan etkinlikler erişilebilir olarak gerçekleştirilecek.
Sanata erişimin lütuf değil hak olduğunu vurgulayan festival, 7-9 Ekim tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda, 11-13 Ekim’de Eskişehir’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ve 16-20 Ekim’de ise Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.
Bu seneki program başlıkları arasında Türkiye sinemasının son dönemde öne çıkan en iyi örneklerinden derlenen “Engelsiz Yarışma”, dünya sinemasından ödüllü filmlerin yer aldığı “Dünyadan”, animasyon filmlerden oluşan ve yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı amaçlayan “Çocuklar İçin” ve Türkiye sinemasının nitelikli kısa filmlerinden derlenen “Uzun Lafın Kısası” yer alıyor. Bu sene “Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Bizim İçin, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş?” adlı başlıkları da sinemaseverlerle buluşturacak festival ayrıca özel bir seçkiyi de seyircilerin beğenisine sunuyor.
Etkinlik programında film ekipleriyle söyleşiler, 9-12 yaş çocuklar için Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve gençler için Otizm Dostu Gösterim, Sanal Gerçeklik Deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yapılacak paneller yer alıyor.
Festivaldeki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı alt yazıyla erişilebilir mekânlarda gösteriliyor.
Engelsiz Filmler Festivali tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR