!f’de edebiyat uyarlamaları

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programında sinema uyarlamaları da yer alıyor. Uyarlamalar arasında Latin Amerikalı yazar Eduardo Galeano’nun anlatı olarak ses verdiği ‘Paravan Dünya’ filmi de bulunuyor. Filmde silah sanayisinin kârının artırabilmesi için 80’lerden günümüze nasıl demokrasilerin yok sayılıp, savaşların çıkarıldığı anlatılıyor

İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilecek dünya sinemasından çok sayıda film arasında edebiyat uyarlamaları da dikkat çekiyor. Bu yıl “İyileştiren Şeyler” temasıyla 16 Şubat’ta başlayacak olan programda dünya edebiyatının sevilen eserlerinin sinema uyarlamaları da yer alıyor. Maile Meloy’un “Both Ways Is the Only Way I Want It” adlı kitabındaki kısa öykülerinden uyarlanan Mutlak Kadınlar filmi de bulunuyor. Filmde görünürde birbirleriyle bağlantısı olmayan üç farklı kadının hikâyeleri anlatılıyor. Öykülerin ana teması ise kadınların kırılganlığı ve dayanıklılığı. !f İstanbul’un açılış filmi olan “Ay Işığı” (Moonlight), siyah Amerikalı bir adamın büyüme yolculuğunu ele alıyor. Ay Işığı, on altı yıla yayılan bir hayat kesitini üç bölümde anlatıyor. “Ay Işığı”, oyun yazarı Tarell Alvin McCraney’nin “In Moonlight Black Boys Look Blue” adlı oyunundan uyarlandı. Lone Scherfig’in, “Lissa Evans’ın Their Finest Hour and a Half” adlı romanından uyarlanan “Aşkın Çekimi” Alman uçaklarının bombaladığı 40’ların Londra’sında Catrin ve onu seven iki erkeğin yaşamına odaklanıyor.

11_if_istanbulGaleano anlatıyor

Andrew Feinstein’in ‘The Shadow World: Inside the Global Arms Trade’ adlı kitabından yola çıkan “Paravan Dünya”nın anlatıcı sesi, ünlü Latin Amerikalı yazar Eduardo Galeano. Muhbirlerin, dedektiflerin, farklı ülkelerin hükümet ve ordu mensuplarının ifadelerine ve tanıklıklarına yer veren film, uluslararası silah ticaretinin devletlerin ve medya imparatorluklarının onayı ve hatta işbirliğiyle gerçekleştiğini gözler önüne seriyor. Filmde hükümetlerin ve silah tacirlerinin iddia ettiğinin aksine silah ticaretinin kitlelerin güvenliğini sağlamadığını, silah sanayisinin kârlarını artırabilmesi için 80’lerden günümüze nasıl demokrasilerin yok sayılıp, savaşların çıkarıldığı anlatılıyor.

Andersen masalından

Hans Christian Andersen’in ‘Küçük Denizkızı’nı Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska sinemaya uyarlamış. Yönetmenin kendi gençliğini yansıttığını söylediği, annesinin gece kulübünde büyürken yaşadıklarından ilham alarak yazdıklarını anlatan film, Andersen masalından 2016’ya fırlayan vampir denizkızlarının müzikal dünyasına yer veriyor. 90’ların kült filmi “Trainspotting”in devamı olan “T2 Trainspotting”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Filmin yönetmenliğini ise Danny Boyle üstleniyor.

EN SON EKLENENLER