Festivalde ‘gerilla’ tahammülsüzlüğü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bu yıl, birçok sorunla devam eden Antalya Film Festivali’nde gösterilen ilk yarışma filminde, ‘gerilla’ kelimesine tahammül edilmedi. Filmde ilk olarak altyazı kapatılırken, yetkililer; filmin ‘sağlıklı bir şekilde’ yeniden gösterileceğini belirtti

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl birçok skandala imza attı. Festival başlamadan önce 54’üncü Ulusal Yarışma kategorisi çıkarıldı. Önceki akşam ise, festivalde gösterilen ilk yarışma filmi ‘İnsan Seli’ belgeselinde ‘Gerilla’ kelimesinin geçmesine tahammül edilemedi. Çinli Ai Weiwei’nin yönetmenliğini yaptığı ve Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nin yanında kurulan açık hava sinemasında seyircilerle buluşan belgesel, 60’ıncı dakikada yarıda kesildi.

Altyazı kapatıldı

Filmde sekronizasyon (görüntü, ses ve altyazı uyumsuzluğu) sorunu yaşandığı belirtilen filmde geçen altyazıda PKK’lilerin “Gerilla” olarak yazılması üzerine, festival yetkilileri ilk olarak altyazıyı kapattı. Bir yetkili, filme bu koşullarda devam edemeyeceklerini ve filmi sonlandıracaklarını belirtti. Bu filmin ‘sağlıklı şekilde’, yani sansürlü haliyle yeniden gösterileceğini belirten yetkililer, “Filmin başka bir gün yapılacak gösterimine sizleri yeniden davet edeceğiz. Biletlerinizi yeni gösterimde kullanabileceksiniz” açıklamasını yaptı.

Mesele tamamen teknikselmiş!

Ardından filmin yarıda kalmasına yönelik açıklama yapan, filmin Türkiye’deki haklarına sahip Filmartı şirketi, filmin uluslararası hak sahibi şirketinin çalıştığı İngiltere’deki Deluxe Technicolor Laboratuvarı’nın filmin sorunlu ve hatalı bir gösterim kopyasını yollandığını tespit ettiklerini belirtti. Açıklamada, ayrıca filmin gösteriminin, teknik sorunlar çözülemediği gerekçesiyle, ileri bir tarihte yapılacağı kaydedildi.
Festivalin jüri başkanı Filistinli Elia Suleiman da değerlendirmelerde bulundu. Suleiman, salonda olmadığını, filmin kopyasına zarar verildiği ile ilgili çeşitli komplo teorilerinin olduğunu söyledi. Suleiman, filmin yeni bir kopyası ile yeniden oynatılacağını belirtti. Türkiye’de politik durumun farklı olduğunu belirten Suleiman, sinemanın sanatsal olsa da insanlara soru sordurtması gerektiğini kaydetti.

Savaş, açlık ve iklim…

Belgesel, 65 milyon insanın; savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle, zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor. Yaşananlar görüntüler ve fotoğraflarla yansıtılıyor.
Ücretsiz de olsa nafile, mesele kalite

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışma filmlerinin yanı sıra, özel gösterim filmler de gösterildi. Özel gösterilen filmlerden biri de, ‘Kurtlar Vadisi Vatan’ filmi. 15 Temmuz darbe girişimini konu edinen ‘Kurtlar Vadisi Vatan’ filmi, ücretsiz olmasına rağmen ilgi görmedi. Filmin yapımcılığını ve senaristliğini yapan Necati Şaşmaz ve ekibinin yanı sıra, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile eşi Ebru Türel’in de kalabalık olsun diye izlediği salondaki koltukların büyük kısmı, yine de boş kaldı. Filmin ücretsiz olduğu duyurusu da işe yaramadı. Filme yine katılım olmadı. Bunun üzerine festivaldeki görevliler, salona izleyici olarak alındı. Şaşmaz ise, filmin ortasında salondan ayrıldı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR