Gazeteci Abidin Yağmur’un ilk öykü kitabı ‘Pazartesi’ yayınladı

Post date:

Author:

Category:

Mersin’de uzun süredir gazetecilik yapan Abidin Yağmur’un ilk öykü kitabı “Pazartesi” yayınlandı.

Mersin’de uzun süredir muhabir ve köşe yazarı olarak çalışan Abidin Yağmur’un, 14 öyküden oluşan ilk kitabı “Pazartesi” yayınlandı. Kuzgun Kitap Yayınevi’nden çıkan kitap, işsizlik sorununa farklı bir pencereden bakan öyküyle başlıyor. Kitapta yer alan “Kaldırım”, “Kıyıda Bir Çıplak Adam”, “Kedi Maması” ve “Caddedeki Ölü” adlı öykülerinde işsizlik, yalnızlık, ötekileşme temasını işleyen Yağmur, “KET” adlı öyküsünde günümüzün toplumsal değer yargılarını mizahi bir dille eleştiriyor.
Yağmur, “Asker Parası”, “Eşeklikarınca”, “Patika”, “Dul Nevin”, “Öbür Çocuklar”, “10 Numara”, “Kasabada Unutulan” ve “Gözlük” adlı öykülerinde de hızla büyüyen kentlere, bu kentlerin içinde giderek yabancılaşan insanlara, çocuk işçiliğine ve şiddete odaklanıyor.
Öykülerinde sıradan insanların, sıradan günlerini, sıradan saatlerini anlattığını, fantastik kurgular yerine, yalın gerçeği aktarmayı istediğini belirten Yağmur, okuyucuya şöyle sesleniyor:
“Kahramanlar uzun boylu, atletik olur. Bizim kahramanlar belki kısa, belki biraz şişmanca. Kahramanlar acar olur, uyanık adını verdiği öykü kitabının arka kapak yazısında olur. Bizim kahramanlar belki kalender, belki biraz safça. Kahramanlar kafaya koyduğunu yapar, başarır. Bizim kahramanlar her işte yarım kalmıştır, belki biraz sakarca. Kahramanlar ellerini kollarını sallayarak mağrur yürür. Bizim kahramanlar elleri ceplerinde, dalgın yürür. Hikâye kahramanların hayatını anlatsak roman olurdu. Harbi kahramanların birer saatlerini, birer günlerini anlattık, hikaye oldu.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR