Geri adım yok

0
169

HDP Batman Gençlik Meclisi tarafından 29 Kasım akşamı “Fuhuşa, uyuşturucuya ve ajanlaştırmaya” karşı düzenlenen gençlik şöleninde sahne almak üzere kente gelen Koma Pel Solisti İlyas Arzu ile sanatçı Kadir Çat’ın sahneye çıkmasına polislerce izin verilmedi. Engelleme gerekçesi olarak ise, Batman Valiliği’nin aldığı karar gösterildi. MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre Valilik, her iki sanatçıya dair alınan yasaklama kararını “Sanatçıların suç kaydı bulunmasından dolayı ve etkinliğe çok sayıda insanların katılabileceği etkinliğin marjinal gruplarca provoke edilerek terör örgütü propagandasına dönüşebileceğinden yaşanabilecek her türlü olayın önüne geçilebilmesi…” gerekçesine dayandırdı.  Yasaklama kararının antidemokratik olduğunu belirterek duruma tepki gösteren her iki isim, tüm baskı, engelleme ve yasaklamalara rağmen sanatlarını icra etmeye devam edeceklerini belirtti.

1 yılda 10 konser engellendi

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Adana Şubesi’nin Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılması sonrası kendilerine dönük baskıların gün geçtikçe artığına belirten Koma Pel Solisti İlyas Arzu, son bir yılda 10’a yakın konserlerinin valiliklerin keyfi kararlarıyla engellendiğini söyledi. Arzu tüm engellemelere rağmen, “Ben Kürt halkının bir sanatçısı olarak bahsettiğim değerleri büyütmek için mücadelemden vazgeçmeyeceğim” dedi.

Bir araya gelinmesin diye yasaklanıyor

Bu engellemelerin ilk ve son olmayacağını dile getiren sanatçı Kadir Çat da, devletin Kürt ve muhalif sanatçılara dönük ciddi bir baskısının olduğunu, sanatçıların, yazarların ve aydınların ülkede sanatsal güvencelerinin kalmadığını belirtti. Çok sayıda konserlerinin keyfi gerekçelerle engellendiğini söyleyen Çat, insanların bir araya gelmemesi için etkinliklerinin yasaklandığını kaydetti.

ADANA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here