Gitar tınılarıyla türküler

Post date:

Author:

Category:

Begül Erhan, bir sanat kurumundan veya akademik çevreden eğitim ve destek almadan kendi çalışmalarıyla genç yaşta Türkiye'de sergilediği başarılı performanslar ile Avrupalı organizatörlerin dikkatini çekti. Erhan, özellikle klasik müziğin beşiği Avusturya'da, Avrupa'nın en prestijli konser salonlarından olan Viyana Konzerthaus'ta ve İtalya’nın Sicilya adasında verdiği konserler ile adını duyurmayı başarırken, Türkiye’de bir kadın müzisyen tarafından yapılmış ilk solo klasik gitar albümüne de imza attı. Erhan, albümünde hem yurtdışında hem de Türkiye’de geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediğini bildirerek, “Özellikle de son yıllarda artarak devam eden, her alanda şiddete maruz kalan ve ikinci plana itilen kadınlarımıza bu albümü ithaf ediyorum” dedi.

“Hiç gidilmeyen yerlerde konser”

Erhan, Türkiye’nin her bölgesinden 10 türkü düzenlemesine yer verdiği “Anatolian Folk Songs’’ isimli albümünü hazırlamasındaki en büyük etkenin konserlerde insanların klasik gitar ile tanıştıktan sonraki tepkileri olduğunu söylüyor. Büyükşehirler ve Anadolu’da verdiği konserlerde özellikle gençlerin ilk kez bir klasik gitar konseri izlemesi karşısında çok şaşırdığını belirten Erhan, “Bundan sonra da özellikle bu güne kadar hiç gidilmeyen veya ilk defa klasik gitar konseri izleyecek olan kesimlerle buluşmak ve bu müziği anlatmak birincil hedefim oldu” dedi.

Klasik gitarı Türkiye’de tanıtmak hedefi doğrultusunda 2011 yılında meydana gelen Van depreminden bir süre sonra Japon ve Vietnamlı müzisyen arkadaşlarıyla birlikte Anadolu turnesine çıktığını ifade eden Erhan, “Turne sırasındaki 10 günlük boşlukta Van'a giderek, çocukların acılarını, üzüntülerini biraz olsun hafifletebilmek adına tek tek okulları gezdik, çocuklara ve gençlere gitar enstrümanımı tanıtıp, müzik üzerine sohbetler yaptık ve dinletiler gerçekleştirdik, gördüğümüz saygıdan ve sevgiden çok etkilendim. Bu da demek oluyor ki klasik müzik dar kesimlere hapsedilemeyecek kadar evrensel, halkımızın her kesimi ile bütünleşecek kadar da değerli ve gerekli bir müziktir” diye konuştu.

BirGün/Ankara

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR