Göç edenlerin yurdunu ‘ilk’ dediği bir stille anlatacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şiir ve romanlarını ‘Dengbêjesk/Dengbêjvari’ adını verdiği bir tarzda yazan Abdurrahman Bedir, Geliyê Zîlan katliamı üzerine çıkartacağı ‘Warê Firaran’ adlı kitabıyla da katliamın acısını anlatacak

Geliyê Zîlan (Zilan Deresi) katliamının acısıyla büyüyen yazar Abdurrahman Bedir, yaklaşık 16 yıldır Kürt edebiyatı ve dili üzerine çalışmalar yürütüyor. Siyasi faaliyetleri nedeniyle tutuklanarak bir süre cezaevinde kalan Bedir, cezaevinde de Kürt dili ve edebiyatı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırır, şiir ve romanda kendine özgü tarzını oluşturur. Bedir, Kürt edebiyatı içerisinde ilk defa kendisinin dengbêjesk (dengbêjvari)” stiliyle şiir ve roman yazdığını söylüyor. İlk çıkarttığı “Xemzêm” (Hüzün Doğuran) adlı Kürtçe şiir kitabında Geliyê Zîlan (Zilan Deresi ) katliamını anlatan Bedir, “Warê Firaran” (Göç Edenlerin Yurdu) isimli şiirin ardından şimdi de “Warê Firaran” ile Zîlan’ı anlatmak için roman çalışmalarına başladı.

11zilan2Warê Firaran Zilan’ın acısı

Bedir’in birkaç ay içerisinde çıkacak olan “Warê Firaran” kitabı Zîlan’ın unutulan acısı, doğası ve oradaki yaşamı ele alıyor. Aynı zamanda kitapta katliamda göç edenlerin yaşamı anlatılıyor. Abdurrahman Bedir kitabı “Warê Firaran” ile ilgili şunları ifade ediyor: “Zîlan katliamından göç eden bir ailenin ve bölge halkının atlarının yorulduğu ve çocuklarının susuz kaldığı yerdir. Aynı zamanda göç edenlerin yolda bir yerde dinlediği geçici ‘war’ yani ‘yurt’, dinleme yeri anlamına gelen kadim bir Kurmancî kelimedir. Kürtçe literatüründe ilk defa kullanılacak. Warê Firaran aynı zamanda Xemzêm kitabında bir şiir.”

‘Dengbêjesk stili bir ilk’

“Warê Firaran” adlı kitabıyla Geliyê Zîlan katliamını hatırlatacağını söyleyen Bedir, kendisinin de katliamdan fazlasıyla etkilendiğini, uzun yıllar o bölgede katliamın tanıklarından Zîlan’ı dinlediğini söylüyor. Şiir ve romanlarını yazdığı “dengbêjesk” stiline ilişkin ise Bedir, şunları söylüyor: “Bu stil ve kavram ilk defa Kürtçe edebiyatında kullanılacak. Dengbêjesk stiliyle dengbêj kültürüne sahip çıkmak istiyorum. Şiir ve roman çalışmalarımı tamamıyla sade olan dengbêj kültürüyle ilerletiyorum. Bütün çalışmalarımı bu stil çerçevesinde yürütüyorum.”

Abdurrahman Bedir kimdir?

Abdurrahman Bedir 1981 yılında Wan’ın Erdîş ilçesine bağlı Geliyê Zîlan bölgesinde dünyaya geldi. Bir süre Muş Cezaevi’nde tutuklu kalan Bedir, burada Kürt dili ve edebiyatı çalışmalarına başladı. Tahliye edildikten sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitiren Bedir, o dönemde de edebiyat çalışmalarına ara vermedi. Şu an Amed’de çalışmalarını yürüten Bedir, ilk olarak “Xemzêm” adlı Kürtçe şiir kitabını çıkarttı.

Bilal Güldem /Amed

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR