‘Gurgum’ albümü raflarda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Baha Şêxo’nun ‘Li Qamişlo’ adlı parçasını yeniden yorumlayarak büyük beğeni toplayan Koma Zelal’ın Kom ve Mir Müzik’ten çıkan albümü ‘Gurgum’da, Maraş Katliamı’ndan Ermeni Tehciri’ne kadar bölgede yaşanan katliam ve direnişler yansıtılıyor

urgum’un (Maraş) Bazarcıx (Pazarcık) ilçesine bağlı Narlı beldesinde kurulan Koma Zelal, “Mara Yare”, “Yona Xum Xum” albümlerinden sonra çıkardığı Gurgum albümü raflardaki yerine aldı. Albümlerine neden “Gurgum” ismini verdiklerini anlatan Koma Zelal grubunun sanatçılarından Reşo Zelal, “Gurgum ismi Maraş’ın Kürtçe ismidir. Aynı zamanda Sümerler döneminde de o bölgeye verdikleri isimdir. Aynı zamanda albümün içerisindeki bütün eserler de bu bölgeye ait eserler olduğu için bu ismi kullanmaya karar verdik” diye konuştu. Albümlerinde yer alan “Li Maraşê” parçası ile Maraş Katliamı’nı anlattıklarını dile getiren Zelal, “Devlet hegemonyasının Maraş ve Pazarcık’ta yaşayan Kürt Alevi toplumunun üzerindeki baskılarını ve günümüze hangi şartlarla gelindiğini bir kez daha gözler önüne sermek istedik” dedi.

Ermeni tehciri ‘De le le’ ile anlatıldı

Gurgum’da şu anda ağırlıklı olarak Kürt Alevilerin yaşadığını ve bunun yanı sıra Ermenilerin de daha önce burada yaşadıklarını aktaran Zelal, “Her ne kadar devlet kendi politikalarıyla Ermenilere ait hiçbir kanıt bırakmamaya çalışsa da, günümüze ulaşan, onlardan kalan sözler, tapınaklar, inançlar hala var. Sözleri burada yaşayan Ermenilere ait olan ‘De le le’ eserini müzikal hale getirip projemize dahil ettik” dedi.

Yerelliği yansıtmak

38 Dersim Katliamı sonucu göç ederek Gurgum’a gelen Dersimlilere de değinen Zelal, albümlerinde yer alan “Tu Şîrînî” parçasının da bu yöreye ait olduğunu söyledi. Zelal, “Araştırmalarımız sonucu Dersim’e ait olan ‘Tu Şîrînî’ parçasını ele aldık. Bu parça zamanla Gurgum’a mal olduğu için albümüzde yer verdik” dedi. Zelal albümlerinde yer alan diğer eserlerin bir çoğunun da Gurgum, Dîlok (Antep) ve Semsûr (Adıyaman) yörelerine ait olduğunu belirterek, yerelliği yansıtmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Albümde tüm lehçeler yer alıyor

Yeni albüm çalışmalarının olduğunu söyleyen Zelal, “Yeni projelerimiz için belirli birikimler elde etmeye çalışıyoruz. Bundan sonraki albümlerimizde Zazaki ve Sorani eserlere de yer vermeyi düşünüyoruz. Yani Koma Zelal olarak aslında bütün Kürdistan lehçelerini elimizden geldiği kadarıyla araştırarak bir araya getirip türkülerini müziğin birleştirici gücünü kullanarak okumak istiyoruz” dedi

Sadiye Eser/MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR