‘Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri’ sahiplerini buldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkevleri’nin 90. kuruluş yıl dönümü nedeniyle verilen “Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri” sahipleriyle buluştu.

Halkevleri’nin 90’ıncı kuruluş yıl dönümü kapsamında verdiği “Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri” sahiplerini buldu. Bu yıl “Dünden Yarına Geleceğe Yürüyoruz” şiarı ile 10’uncu kez düzenlenen ödül töreni İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.Etkinlik salonuna “Faşizme ve kapitalizme karşı eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için direnişte birleşelim” pankartı asıldı. Törene, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Ahmet Şık, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Şişli Belediyesi Başkanı Muammer Keskin, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Bozkurt, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Cumartesi Anneleri  ve çok sayıda kişi katıldı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Ödülleri alanlar arasında Birgün yazarı Bahadır Özgür ve Timur Soykan, Gazeteci Faik Akgün, ENAG Yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Diken muhabiri Canan Coşkun, FOX TV muhabiri Beril Ötkün, Evrensel Gazetesi muhabiri Meltem Akyol, Dokuz8 Haber muhabiri Fatoş Erdoğan, TELE 1 editörü Hazal Güven, Yeni Yaşam Gazetesi editörü Hicran Urun yer aldı.

Bu seneki Sanat ödülleri Şair İlhan Sami Çomak ve Tiyatrocu Nazmi Karaman’a verildi. Dayanışma ödülleri ise Validebağ Gönüllüleri ve Validebağ Savunması, İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Şenyaşar Ailesi, direnen Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, Tutuklu Gazeteci Nedim Türfent ve Sinema Kooperatifi’ne verildi.

ŞENYAŞAR AİLESİNE DAYANIŞMA ÖDÜLÜ

Törende, Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu 3 aile fertlerini kaybeden, 9 Mart 2020 tarihinden bu yana Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesine dayanışma ödülü verildi. Ödül törenine anne Emine Şenyaşar sağlık sorunlarından kaynaklı katılmazken, oğlu Ferit Şenyaşar katıldı. Şenyaşar ödülünü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden ve adalet mücadelesi veren Mısra Öz’den aldı.

Törende konuşan Ferit Şenyaşar, maruz kaldıkları saldırılara değinerek “Bu güzel günde bizi bir araya getiren Halkevleri’ne teşekkür ediyorum. Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Bizde maalesef bu sürecin kurbanı olduk. AKP Milletvekili (İbrahim Halil Yıldız) birilerine yaranmak için işyerimize bir saldırı düzenlendi. Babam iş yerinde değildi biz 5 kardeş ağır yaralandık. Yaralı olarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldık. Milletvekili kontrolünde devlet hastanesinde 2’nci bir saldırıya uğradık ve infazlar gerçekleşti. Babam çocuklarını görmek için hastaneye geldi, 2 kardeşim ile birlikte güvenlik kameralarının önünde katledildi” dedi.

‘NÖBET BİR YILA YAKLAŞIYOR’

Katliamın aynı gün gerçekleşmesine rağmen 2 ayrı davaya ayrıldığını belirten Şenyaşar, “İş yerinde yaptığımız bütün girişimler kendimizi savunmaya dönük olmasına rağmen bir kardeşime (Fadıl Şenyaşar) 37 yıl 9 ay ceza verildi ve yaklaşık 4 yıldır tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Asıl katliamların yaşandığı hastane dosyası ise hala açılmış değil. Hala tek bir tutuklu yok. Sesimizi yetkililere duyurmak için Urfa Adliyesi önünden bir Adalet Nöbeti başlattık. 9 Mart’ta nöbetimiz bir yılına girecek. Nöbet boyunca birçok kez engellendik, annem hakkında sırf adalet istediği için davalar açıldı. Karşı taraftan 3 kişiyi öldürmelerine rağmen ifadesi dahi alınan yok” ifadelerini kullandı.

‘HAKLIYIZ VE BİZ KAZANACAĞIZ’

Yaralıların saldırıya uğradığı kamu ambulansının fotoğrafını katılımcılara gösteren Şenyaşar, devamında şunları söyledi: “Bu saldırıya maruz kaldığımız ambulansın fotoğrafı. Bunu nöbette sergilediğimiz için ‘kamu düzenini bozmaktan’ hakkımızda soruşturma başlatıldı. Bu süreçte birçok siyasi parti yanımızda yer aldı. Biz haklıyız ve biz kazanacağız. Ödülü annem adına alıyorum. Sağlık sorunlarından kaynaklı gelemedi. Adliye önünde sadece kendimiz için vermiyoruz. Şenyaşar ailesi için adalet herkes için adalet demeye devam edeceğiz.”

‘ADALET ESARET ALTINDA’

Şenyaşar’ın konuşması sık sık alkışlar ile kesildi. Ardından ödülü taktim eden Mısra Öz, “Biz adalet arayan herkesin sesi oldukları için Halkevlerine ve bizi destekleyen binlerce insana teşekkürler. Bugünkü ödülü verirken ‘Çorlu aileleri adına biz adalete kavuştuk’ demeyi çok istedim ama ne yazık ki katillerin yerine ailelerin ve gazetecilerin yargılandığı süreçten geçiyoruz. Adalet şuan hepimizin mum ile aradığı ve esaret altında bir durumda. Birlikte vermiş olduğumuz dayanışma ve güç bize çok büyük moral veriyor. Adaleti esaretten kurtardık diyeceğimiz günlerin geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Ödüllerin ardından tören sanatçı Erdal Güney’in verdiği konserle devam etti.

KAYNAK: MA HABER

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR