Hayalindeki dünyayı çiziyor

0
199

Ülkesindeki savaşa rağmen hayalindeki güzel dünyayı savaşın izleri ile dolu duvarlara nakşeden Rahime, Kobanê’de yapraklardan renkler elde ederek çizimler yaptığını söyledi

Ülkesinde başlayan iç savaştan dolayı 4 yıl önce çocukları ve eşi ile birlikte Türkiye’ye sığınan Rahime Elselo, Gurgum’un (Maraş) Sivricehöyük Köyü’ndeki bir okula ait güvenlik kulübesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Rahime, ailesinin belleğinden savaşın izlerini evin duvarlarına çizdiği resimlerle silmeye çalışıyor.

Zorlukları göğüsledi

14 yaşında evlendiğini, 15’inde ise anne olduğunu söyleyerek, konuşmasına başlayan Rahime, “Evlendiğimde çocuktum ve anne olduğumda çocuklarımla beraber büyüdüm. Fakat buna rağmen eğitime devam ettim. İlk ve orta eğitimi Kıbrıs’ta tamamladım. 5 dil biliyorum; Kürtçe, Yunanca, Arapça, İngilizce, Türkçe. Dil bilmem yaşamımı birçok yerde oldukça kolaylaştırıyor. Ama diğer yandan iş bulamıyorum” diyor.

Savaşı silip sevgiyi aşılıyor

Savaşta ailesinin neredeyse tamamını kaybeden Rahime, sonrasını ise şu sözlerle anlatıyor: “Savaşta ailemden birçok yakınımı kaybettim. Ailemden çocuklarım ve eşim dışında kimse kalmadı. Sonra biz de çıkıp buralara geldik. Önce Antep’e yerleştik, zor zamanlar yaşadık. İş bulmakta zorlandık. Sonra Maraş’a yerleştik. Eşim burada çobanlık yapmaya başladı. Ben de iş bulamadım ve resim yapmaya başladım. Kobanê’de de ağaç yapraklarından, topraktan renkler elde edip çizimler yapıyordum. Şimdi burada devam ediyorum. Resimle bir taraftan burayı yaşanacak hale getirmeye çalışıyorum, bir taraftan da çocuklarımın ailemin belleğinden savaşın izlerini silmeye çalışıp onlara sevgiyi aşılıyorum.” Yaptığı resimlerin boyalarını çocuklarına gelen yardım kutuları içinden ve doğadan temin ettiğini ifade eden Rahime, “Yeşil ve kahverengi, yani doğada kolayca bulunacak renkleri doğadan alıyorum. Doğayı ve insanları seviyorum. Çizdiğim resimlerde genelde portre ve doğa resimleri. Kafamda tasarladığım bu dünyayı duvarlarıma nakşetmeye çalışıyorum” diye belirtiyor.

GURGUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here