‘Hayatı sesimle görüyorum’

Post date:

Author:

Category:

Agirî’de yaşayan görme engelli Ayhan Tekirbaş, Kürt halkının en önemli kültürel miraslarından dengbêjliği yaşatma mücadelesi veriyor. Dengbêj kilamları ile büyüdüğünü söyleyen Tekirbaş, bu geleneği dedesinin babasına, babasının da kendisine miras bıraktığını anlatıyor. Tekirbaş kensinin de bu mirası kızına bırakacağını söylüyor: “Bir kızım var ve onu dengbêj kilamlarıyla büyütüyorum. Kızım da benden sonraki kuşağa bu tarihi aktaracak. Bu tarih, kültür, dil bizim.”

11dengbej2‘Tarihimi kilamlardan öğrendim’

Doğuştan görme engelli olduğunu belirten Tekirbaş, “Gözlerim olmayabilir ama sesim var. Ben sesimle hayat verdiğim kilamlarla insanlara ulaşıyorum. Sesimle hayatı görüyorum. Bir kilamı seslendirdiğim zaman heyecanlanıyorum. Çünkü seslendirdiğim her kilamda Kürt kültürünü ve tarihini biraz daha anlıyorum. Tarihimi ve dilimi kilamlardan öğrendim” diyor.

‘Görmeye nasıl dayanırdım’

Dünyada yaşanan bunca acı ve haksızlığı görmediği için memnun olduğunu söyleyen Tekirbaş, sözlerine şöyle devam ediyor: “Her gün onlarca insanın toprağa düştüğünü duyuyorum. İnsanların uğradığı haksızlığı duyuyorum. Masum insanların kanının döküldüğünü duyuyorum. Duymak bile beni kahrederken görmeye nasıl dayanırdım. Zulmü, haksızlığı, savaşı görmediğim için mutluyum.”

AGIRÎ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR