Her ad insan için bir kaftan

Post date:

Author:

Category:

Müge İplikçi’nin son kitabı ‘Çok Özel İsimler Sözlüğüm’ Can Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu. İplikçi, ‘Umutsuz bir insan olarak böyle gidersek geride kalmaya, boş boş işlerle zaman kaybetmeye devam ediyor olacağız’ dedi

Son zamanlarda adını sıkça çocuk edebiyatıyla andığımız Müge İplikçi, 4 yıllık bir aranın ardından erişkin okurlarına yeni bir kitap müjdesi verdi: “Çok Özel İsimler Sözlüğü”. 2013 yılında “Biz Orada Mutluyduk” ile Gezi Parkı günlerine dair unutulmaz bir kaynak oluşturan İplikçi, bu kez Gezi’nin ardından yeniden kapanmaya başlayan gözlerimize adeta ışık tutuyor. İnsana yaklaşıyor, hırslarını, zaaflarını, kayıplarını, hayallerini ve naifliğini ele alıyor. Bunu da birbirinden apayrı görünmesine rağmen adeta bir zincir gibi birbirine bağlanan isimler üzerinden yapıyor.

Kitapta tüm isimler “özel” olma durumlarından sıyrılarak bir insana ait olmanın basitliğine iniyor. Anlatılan tüm öyküler bir şekilde hepimizin hayatının orta yerinde duruyor. Böylece İplikçi’nin andığı tüm özel isimlerin, esasında bir noktada hepimizin göbek adı olduğu ortaya çıkıyor. “Çok Özel İsimler Sözlüğü”, kadınlığın fıtratına yüklenen sancıları duyuyor, rantiye sevdalılarına “Sizi görüyorum” diyor, birbirini aldatan çiftlerin gözlerinin içine bakıyor, uğursuz patlamalarda ölmüş onca insanın yasını tutuyor. Tanıdığımız, tanımadığımız, bir yerden çıkartacak gibi olduğumuz 30 kadar ismi anarak, isimleri unutulmuş nice kurbana, mağdura selam duruyor.

Bizi biz yapan köprüler

Müge İplikçi, Can Yayınları’ndan çıkan son kitabı “Çok Özel İsimler Sözlüğü”nü ve bu isimlerin kendisi için neden “çok özel” olduğunu Gazete Duvar’a anlattı. “Özel isimler, bize hayat boyu eşlik eden, bizden hem çok bağımsız, hem de bizi biz yapan o köprüler, bulmacanın bir parçasıdır” diyen İplikçi, “Üstelik can alıcı parçası! Birçok gizi ele verir; birçok sırrı da saklar. Yazdığı metni gözleriyle değil, kulaklarıyla takip etmeyi seven bir yazar olarak (ki edebiyat metinlerinin çoğunu gözlerimle değil, kulaklarıma vuran sesle okurum), bu isimlerde beni başka bir gerçek ele geçirir. Aklımızdan o adı geçirdiğimizde içimize hücum edenler her insan için farklıdır; aynı ad söz konusu olsa bile. Bunun sırrı insanda saklıdır, tamam. Ancak, bir de her adın her insan için biçtiği bir kaftan vardır. Onu da atlamamak gerekiyor” dedi.

Özgürlüğe ve denize ulaşma özlemi

“Çok Özel İsimler Sözlüğü” sadece kişilerin adları ile değil, olayların geçtiği bazı mekan adlarıyla da dikkat çekiyor. “Pastırma Yazı Rezidansları”, “Rezidans Uğruna Yarab A.Ş.”, “Billur Çayı” gibi isimlerin ne anlattığını İplikçi şöyle anlatıyor: “‘Pastırma Yazı Rezidansları’, konfor sözcüğünün en sapkın halini; ‘Rezidans Uğruna Yarab A.Ş.’ bugünün görgüsüz zenginlerini; ‘Billur Çayı’, kimilerinin, özellikle de kadınların özgürlüğe, yaşama, denize ulaşma özlemini…”

Kitap ötekilere temas ediyor

Kitap, birbirini gözlerinin içine baka baka aldatan çiftlere, inşaatta yevmiyesini çıkartmaya çalışırken ölen işçilere, öldürülen, baskılanan kadınlara ve daha nicelerine temas ediyor. Bunların arasında isimleriyle ya da hikâyeleriyle hafızalarımıza kazınanların yanı sıra hikâyelerini de isimlerini de hiç anımsamadığımız binlerce nasıl bu kadar kolay unutulduğunu ise İplikçi şu sözlerle ifade ediyor: “Yaşadığımız zamanın gelgitlerine bağlıyorum. Ortadoğulu bir toplum olmamıza bağlıyorum. Zihnimizde esen rüzgârlara, yalnızlığa, iletişimsizliğe, kaçışlarımıza bağlıyorum. En çok da kendimizden kaçışlarımıza.”

Her karakter bir roman

“Bunca karakterin ve öykünün arasından tek birini, bir roman olarak anlatmak isteseniz hangisini seçerdiniz?” şeklindeki soruya İplikçi, “Galiba Yüksel… Ondaki hırsla kaplı cesaret çok ilgimi çekiyor. Son derece başarılı bir kadın. Zeki, güzel… Ağzı laf yapıyor, çok başarılı bir avukat. Ama çok fireleri var. Oradan neler çıkar, neler… Zekanın yetmediği durumlar Yüksel’de çok belirgin. O açmazlardan iyi roman olur-du. Arkaya da iyi bir kurgu zemini hazırlamak şart elbette. Sonunda kendiyle yüzleşebileceği bir kurgu…”

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR