Her sokağa taşıyacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’nin her yerine ulaşmaya çalışan İzmir Müzisyenler Derneği, ‘Ücretsiz sanat hakkı için’ mücadele ediyor. İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu müziği her sokak ve mahalleye taşıyacaklarını belirtti

”Ücretsiz sanat hakkı için” diyerek toplumun yoksul ve ötekileştirilen kesimlerine ulaşan İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) 40’a yakın kayıtlı üyesi ve bine yakın gönüllüsüyle çalışmalarını sürdürüyor. Dernek flüt, bağlama, gitar, klarnet, yan flüt, erbane, bateri, armoni, ses eğitimi ve şanın yanı sıra yakın dövüş, öz savunma atölyesi, kadın, çok dilli koro ve sağlık dersleri veriyor. Dernekte tüm dersler ücretsiz veriliyor. Çok dilli çalışmalarını köy ve sokaklara yayan derneğin kapsamında Sûr, Cizîr ve Şirnex’e gitmek de var.

Amaç etkileşim sağlamak

İMD Başkanı Oktay Çaparoğlu, talepler doğrultusunda Türkiye’nin her yerine ulaşmaya çalıştıklarını belirterek; yoksullar, çocuklar, kadınlar ve mültecilere dair çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Halklar arasındaki etkileşimi sağlamak için yaklaşık 15 dil öğrendiklerini ifade eden Çaparoğlı, “Hem o dillerdeki telaffuzunu öğrenmek hem de o kültürlerin tarihte karşı karşıya kaldıkları acıları, katliamları ve kıyımları daha iyi yansıtmak istiyoruz. Hem tarihsel anlamda acılarımızı ortaklaştıyoruz hem de karşılıklı etkileşimle birbirimizden haberdar oluyoruz” dedi.

Bunu kırmaya çalışıyoruz

Êlih’in (Batman) Hezo (Kozluk) ilçesine giderek çocuklarla müzik ve ritim çalıştıklarını söyleyen Çaparoğlu, Cizîr, Sûr, Silopiya ve Şirnex’e de giderek çocuklarla müzik ve ritim çalışacaklarını aktardı. Amaçlarının çocuklarla buluşarak karşı karşıya kaldığı hak ihalelerinin unutulmamasını sağlamak olduğunu belirten Çaparoğlu, “Ayrıştırmanın temelinde devlet müdahalesi var. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz. Şu an mültecilere karşı linçler var. Bu dönem Suriyeli çocukların okuduğu okullarda müzik ve çocuk etkinlikleri düzenleyeceğiz” dedi. Salt müzik değil resim, tiyatro ve heykel gibi çalışmaları da yürüteceklerini ifade eden Çaparoğlu, “Derneğimizde bir kadın çalışması düşünüyoruz” dedi.

Sanat hakkı için

Sokak etkinliklerini polis ablukasında sürdürdüklerini kaydeden Çaparoğlu, şunları söyledi: “Seçtiğiniz eylem tarzına göre sistem tarafından baskılanıyorsunuz. Roboskili ailelere desteklerimiz sürecek. Bir yerde bir işçinin hakkı yenildiğinde ona destek çıkmaya çalışıyoruz. Ezilenler, kadınlar, çocuklar, taciz ve tecavüze uğrayanlar, ayrımcılığa maruz kalanlar, haksızlığa uğrayanlar ve ekoloji savunucularının yanında olmaya devam edeceğiz.” Ücretsiz sanat hakkı için mücadele edeceklerinin altını çizen Çaparoğlu, müzik eğitimini mahalleye ve sokağa taşıyacaklarını belirtti. Çaparoğlu, müzisyenlere çalışmaları için duyarlılık çağrısı yaptı.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR