Hiç yılmadan devam etmek…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Latife Tekin’in romanından uyarlanan tek kişilik oyun ‘Sevgili Arsız Ölüm, Dirmit’ yoksulluk, göç ve kadının yaşamını, seyirciye ustalıkla anlatıyor. Oyunu sahneleyen Nezaket Erden, “Kadınlar için özellikle baş etmenin yolu kendine acımamak ve istediği şeyin peşinden koşmak, zor olsa dahi. Evet etkileniyoruz ama yılmadan devam ediyoruz” diyor.

Amed Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen oyundan söz eden Erden, Dirmit’in onca zorluğa rağmen “Neden benim başıma bu geliyor” demeden kendine acımayarak merakını ve isteklerini engellemeden, yaşamaya inatla devam ettiğini dile getiriyor. Erden, “Dirmit ağlıyor da ama hemen gözyaşlarını siliyor ve ardından yeni bir şey buluyor. Merakını, isteğini hiçbir şey engellemiyor. Kadınlar için özellikle baş etmenin yolu kendine acımamak ve istediği şeyin peşinden koşmak, zor olsa dahi. Evet etkileniyoruz ama yılmadan devam ediyoruz” dedi.

Dayanışma gelişmeli

Tiyatronun her yerde ekonomik sıkıntılar, mekan bulma, her oyunu sergileyememe ve dil üzerindeki baskılar gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Erden, bütün bu zorluklara karşın direncin ve dayanışmanın geliştirilmesinin de umudu beslediğini ekledi. Amed’e ilk kez geldiğini ve Sûr ilçesini gezerken, kurşun izlerine rastladığını söyleyen Nezaket, “Bu koşullarda nasıl çalışılabileceğini düşündüm ve üzüldüm. Her şeye rağmen sanatı bırakmamak ise, bana umut verdi. Bir arada durup yıkılmaması çok değerlidir. Devamında çok güzel şeyler olacağından umutluyum” diye belirtti. Erden, daha önce, “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı” ve “Uçuruma Doğru Lezzet Lokantası” isimli oyunlarda da oynadı.

AMED/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR