‘Hızır paşalarla asla yan yana gelmeyiz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sivas Kırımı’nda hayatını kaybeden Gülsün Karababa’nın kardeşi müzisyen Zeynep Karababa, kırım sorumluları arasında bulanan Temel Karamollaoğlu gibi ‘Hızır paşalarla’ katiyen yan yana gelmeyeceklerini vurguladı.  2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nın yaşandığı dönemde Sivas Belediye Başkanlığı görevini yürüten Temel Karamollaoğlu, katliam esnasında otelin önündeki saldırgan güruha “gazanız kutlu olsun” diye seslenmişti. Karamollaoğlu daha sonra konuya ait yaptığı izahlarda Sivas’ta can verenlerin ‘yanarak değil, dumandan boğularak can verdiğini’ öne sürmüş ve “gazanız mübarek olsun” sözünün aslında ‘dil sürçmesi’ olduğunu müdafaa etmişti. Yine gündeme ise, Daha önceki başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın vefatının 6’ncı senesi dolayısıyla tertip eden programda Karamollaoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na onurluk vermesi ile geldi. Sivas Katliamı’nda kardeşi Gülsün Karababa’yı kaybeden, ozan ananenini sürdüren müzisyen Zeynep Karababa, “Sivas yalnızca bizim değil, tüm Alevi, aydın ve demokratların yarasıdır” diye konuştu.

“DÜŞMANIMIZLA ASLA YAN YANA GELMEDİK

Kılıçdaroğlu’nun Karamollaoğlu ile yan yana gelmesine ait de, “Politika başka bizim davamız başka. Bunu günlük politikaya katiyen bulaştırmak istemiyorum. Bu onların kendi duruşudur. Biz Madımak’ta kardeşimizi kaybettik. Biz bu ülkede insan yakan ve bizi toplu olarak katliamlarla, Dersim, Çorum, Maraş, Sivas’ta daimi karşı karşıya kaldık. Biz asla düşmanımızla yan yana gelmedik, gelmeyeceğiz de. Sivas’ta o dönem elini kana bulaştırmış Karamollaoğlu gibi kişilerle tarihsel olarak yan yana gelmemiz asla düşünülemez” ifadelerini kullandı. Madımak’ta yaşamını yitiren Gülsün Karababa Madımak Oteli’nin müze yapılmadığı gibi yapılan hatıra evinde öldürülen 33 şenlik katılımcısı ve iki otel görevlisinin isimlerinin can veren iki protestocunun ismiyle birlikte yazılmasına da reaksiyon gösteren Karababa sözlerini şöyle sürdürdü: “Madımak Oteli müze yapılmadığı gibi katilin ismi getirilip kardeşimle bir başka kardeşimizin arasına konuldu. Başka bir deyişle katil ile mazlum yan yana konuldu bu müzenin içerisinde. Biz devlete arzuhal ile müracaat ettik. Hukuk bizi doğru buldu. Ve şu anda yargılama süreci devam ediyor. Kardeşimin ismi o katilin yanından çıkarılacak. Pir Sultan’ın direnci ve inancı olduğu için bu manada ben hiçbir vakit kardeşimin katili veyahut bu ülkede öldürülenlerin katili ile başka bir deyişle Hızır paşalar ile yan yana gelmeyeceğiz.”

KATLİAMLARLA YÜZLEŞMEK

33 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Madımak Katliamı davasının  23 senedir yakalanamayan 3 maznun ile ilgili çıkarılan yakalama kararının hemen peşinden  26 Mayıs’a ertelenmesini de değerlendiren Karababa, “Mahkeme sürecine ilişkin orada bulunan kişiler sürekli adres değişiyor. Sanıklar tabii ki savunuyor. Hem batı hem de bizim ülkemizdeki hukuk işleyişi açısından zati belli. Fakat biz 23 senedir davamızın peşindeyiz. Kırımları ile yüzleşemeyen bir devlet ile bu kırımlara karşı nasıl direnebiliriz” diye konuştu.

Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR