Hüseyin Çelebi Ödülleri sahiplerini buldu

24’üncüsü gerçekleştirilen Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği Ödülleri, Almanya’nın Kassel şehrinde gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. Seçilen 200 eserden jürinin seçimi ile 24 kişi çeşitli dallarda ödüle layık görüldü. Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi gecede yaptığı konuşmada herkese kendi diline ve edebiyatına sahip çıkma çağrısında bulundu

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) tarafından 24 yıldır yapılan Hüseyin Çelebi, Şiir ve Öykü yarışması, Kürtlerin en uzun soluklu edebiyat etkinliği niteliğini taşıyor. Her yıl Almanya’nın değişik kentlerinde yapılan etkinliğin bu yılki adresi, Almanya’nın Kassel kentiydi. Bu yılki etkinlik özyönetim mücadelesine ve mücadelede yaşamını yitirenlere adandı. Birçok yazar, şair ve siyasetçinin hazır bulunduğu etkinlikte sanatçı ve müzik grupları da sahneye alarak, Kürtçe şarkılar seslendirdi. Hannover’den folklor grubu ve Kassel’den tiyatro grupları da etkinlikte sahne aldı. Bu yıl gelen yüzlerce eserin arasından 200 eser seçkiye girdi. Seçilen 200 eserden jürinin seçimi ile 24 kişi, çeşitli dallarda ödüle layık görüldü. Ödüller Kürdistan, Avrupa, Türkiye ve Kürdistan cezaevlerindeki politik tutsakların gönderdiği eserlerden oluşuyor. Ödül alan eser sahiplerinin çoğu cezaevlerinde olmasından dolayı ödülleri Avrupa’da bulunan akrabaları, Kürt kurum ve temsilcileri aldı.

En uzun edebiyat etkinliği

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, gazeteci İsmet Kem, Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi’nin temsilen ödülleri aldığı törende, Hüseyin Çelebi’nin hayatının sinevizyonla anlatıldığı etkinlikte, onun mücadeleci, yurtsever kişiliğine vurgu yapıldı. YXK adına etkinlikte bir konuşma yapan Deniz Timuçin, 24 yıldır böylesi bir etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Bugün gelinen aşamada Kürtlerin en uzun soluklu bir edebiyat etkinliğidir. Bu önemli bir çalışmadır” dedi. Etkinlikte bir konuşma yapan Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi, kendi oğlu adına 24 yıldır yapılan böylesi bir etkinliğin önemine değinerek, bir baba olarak bununla gurur duyduğunu vurguladı. Konuşmasını Kürtçe yapan baba Çelebi, “Dilimi çok iyi bilmiyordum. Ama Kürtçemi geliştirdim. Oğlumun dilini öğrendim. Bana göre Kürdistan yeryüzünün cennetidir” dedi. 24 yıldır bu etkinliğe katıldığını hatırlatan Çelebi, devamla şunları söyledi: “Ben bir baba olarak 24 yıldır oğlumu ve arkadaşlarını yalnız bırakmadım. Onların mücadelesinin peşinden gidiyorum. Bütün gençler de kendi kültürlerine ve mücadelelerine sahip çıkmalı. Biz ancak böyle kazanabiliriz.” Etkinlikte yapılan konuşmalardan sonra ödül törenine geçildi. Ödül töreninin ardından Hozan Xezal, Zele Mele, Xelil Xemgin sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Tiyatro gösteriminin de olduğu etkinlik, Ciwanên Azad’in gösterisi ile geç saatlere kadar devam etti.

24 yıldır yapılan Hüseyin Çelebi, Şiir ve Öykü Yarışmasın’da ödül alan eserler şöyle:

Kurmancî şiir

1. Asya Xerzan “Re û Re”

2. Mehmet Çelik “Xeyal”

3. Dewran Bağışkonî “Tenebun”

3. Ebdulkerim Kozi “Kalê Omeri”

Kurmancî öykü

1. Abuzer Kaplan “Wênêyên  kavilan”

2. Talip Kalin “Hespên Kovî”

3. Behice Feride Demir  “Devhestîfê”

Kirmanckî öykü

1. Enver Yilmaz “Şermo Giran”

2. Nuri Keles “Hêgawo Sur”

3. Eser Güzelçay “Şiwanoyo Kokim”

Kirmanckî şiir

1. Nuri Keleş “Helepçe”

2. Ahmet Sadik Saner “Beno nêbeno”

Sorani

1. Ferhad Çomanî “Derwanime Awêne”

2. Hadî Muhammedî “Gonay xatun û qingî”

Türkçe şiir

1.Duygu Şahin “Acı tat”

2. Aynur Alkan

3. Mazlum Başboğa “Sur”

Türkçe öykü

1. Utku Üstün “Kara Ovanin Ateş Parçacıkları”

2. Fesih Erdemci “Kader”

3. Nupelda Engin “Serdem”

Almanca şiir

1. Leyla Kızılcık “Halb”

2. Dewrim Amed “Für die Gefangenen”

3. Wolfgang Kloiber “Die jesidin”

KÖLN / ANF

 

 

 

EN SON EKLENENLER