İtalya’da Kürt Halk oyunları

0
420

İtalya’nın başkenti Roma’da yaşayan Kürt dostu İtalyanlar, Kürt kültürünü daha yakından tanımak amacıyla Kürt halk oyunlarını öğreniyor. Çoğunluğunu İtalyanların oluşturduğu folklor ekibi, farklı etkinliklerde sahneye çıkıp halk oyunlarını sergiliyor.
Riha’lı (Urfa) folklor Hocası Ayşe Göktaş, 5 yıldır yaşadığı İtalya’da, geldiğinden beri Roma’daki Ararat Sosyal Kültür Derneği’nde folklor dersleri veriyor. İki ayrı grup oluşturduğunu söyleyen Göktaş, “Roma’da Kürtlerin sayısı az olduğu için biz de burada kültürel çalışmaları daha çok İtalyanlarla birlikte yapıyoruz. İki folklor grubumuzda ise, ağırlıklı olarak İtalyanlar yer alıyor” diyor. İlk olarak, Kürt halk oyunlarına birkaç arkadaşıyla başladığını belirten Göktaş, “Buradaki İtalyanların da istemi üzerine hazırladığım ekibi çalıştırmaya başladım. İtalyan ve Kürt etkinliklerinde gösteriler yaptık. Kürt kültürünü hakkında İtalyanları bilgilendirildik. Burada, İtalya’da geniş bir çevre ağı oluşturduk” diyor.

İtalyanların yoğun ilgisi var

Her yaş grubundan öğrencileri olduğunu söyleyen Göktaş, şöyle konuştu: “Öğrenciler folklor derslerine severek gelip katılıyorlar. Ben daha çok onlara karma oyunlar vermeyi tercih ediyorum. İtalyanlara sadece adımları ve ritimleri verebilirsin. O ruhu vermek biraz zaman istiyor. Bunun için yöre yöre değil de daha çok teknik dersleri veriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here