Kadıköy’de alternatif tiyatro

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Sanatın değişim ve geliştirici gücüne inanarak kolektif bir dayanışmanın sonucu olarak kurulan Kadıköy Tiyatrolar Platformu, yeni sezona 2-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak tiyatro şenliği ile başladı

Tiyatronun sorunlarını birlikte çözmek ve daha fazla insan ile buluşmak amacıyla 69 tiyatro topluluğundan oluşan, Kadıköy Tiyatrolar Platformu, tiyotroyu toplumun tüm kesimlerine ulaştırmayı hedefliyor. Platformun kurucularından Tunç Tatoğlu, 2 yıl önce 25 toplulukla başladıkları platformun şu an 69 bileşini olduğunu belirterek, “Özel tiyatroların kurduğu bir platformdur ve bu oluşumun dünyada çok fazla örneği yok. Birincisini yaptığımız tiyatro şenliğinin yanında, geçen sene ‘Komşum Tiyatro’ adında bir projemizi hayata geçirdik. Bu proje ile mahallelere tiyatroyu götürdük. Sahnelerimizi 8 mahalleye bölerek, haftanın 2 günü tiyatro gösterileri yaptık” dedi.

Sansüre karşı özgür tiyatro

Tiyatro ve tiyatro yapan sanatçılara baskılar uygulandığını belirten Tatoğlu, sahnelenen oyunların bir çoğunda sansürle karşılaştıklarını söyledi. İktidar eksenli bu tür müdahalelere karşı platformun ortaklaşarak tepki gösterdiğini belirten Tatoğlu, “Bağımsız, birbirimizle dayanışarak, herhangi bir çıkar gözetmeden tiyatro için ve Kadıköy’de kültür sanat yaşam atmosferini bir miktar da olsa değiştirebilmek için iş birliği yapıyoruz” dedi.

12 ay tiyatro olsun

Tiyatro oyuncusu ve performans sanatçısı Esin Aslan ise, şenliğin ileriki süreçte de uluslararası alana taşımayı düşündüklerini söyleyerek, “Platform ve oyunlarla İstanbul halkına ‘biz buradayız, yerimiz burada’ diyebilmek, her ne olursa olsun özel tiyatrolar olarak ayakta kalabilmek için bir dayanışma içerisindeyiz. Umarız 12 ayımız tiyatro şenlikleri ile geçer” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR