Kayyum sanata da el koydu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Okula hiç gitmeyen Aysun Kaya, gittiği kursta resim yapmayı öğrendi. Dört yıldır yağlı boya tablolar yapan Kaya, gittiği Musa Anter Halkevi’nin kayyum tarafından kapatılmasından beri çizemiyor

DBP’li beledileyelere atanan kayumlar, sanatla ilgilenen sanatseverlere de engel oluşturuyor. Êlih’in (Batman) İpragaz (Cudi) Mahallesi’nde yaşayan Aysun Kaya (30), 4 yıldır yağlı boya tablo yapıyor. Şu ana kadar 30’u aşkın çalışması bulunan Kaya, okula hiç gitmemiş. Çocukluktan beri ressam olmayı hayal eden Kaya, bu hayalini 4 yıl önce Musa Anter Halkevi’ndeki resim kursuyla gerçekleştirdi. “O an içinde bulunduğum ruh haline göre çizim yapıyorum” diyen Kaya, çizimlerine belli bir sınırlama getirmediğini ve aklına gelen her şeyi çizdiğini ifade etti. Tablolarını sergileyecek ve çalışmalarına devam edecek yer bulamadığını söyleyen Kaya, “Tablolarıma devam edebileceğim ve onları sergileyebileceğim bir yer istiyorum” dedi.

4 yıldır yağlı boya ile resim yapıyor

Resim çizme aşkının çocukluktan geldiğini aktaran Kaya, “Bu hayalimi gerçekleştirmek için 4 yıl önce Musa Anter Halkevi’nde kursa gittim. 1 yıl karakalem dersi aldım. Ancak karakalem çizemediğim için kurs hocam bana yağlı boya resim yapmamı önerdi. Ben de 4 yıldır yağlı boya resim yapıyorum. 30’a yakın tablom var” diye anlattı. Tablolarını doğaçlama çizdiğini dile getiren Kaya, “Üzerinde durduğum herhangi bir tema yok. Her şeyle ilgili çiziyorum. O gün ne hissetiysem ne yaşadıysam onu çiziyorum. İçimden ne geldiyse doğaçlama bir şekilde çiziyorum” diye konuştu. Yaptığı tabloları sergileyecek alan bulamadığını aktaran Kaya, Êlih’te galeri olmadığı için sergi açamadığını, sergi açabilmek için Amed’e gitmesi gerektiğini, ancak imkanı olmadığı için şimdilik tablolarını evinin bir odasında sakladığını söyledi.

Resim yapabileceği ortam yok

Kadının sadece ev içerisinde konumlandırılmasına tepki gösteren Kaya, “Biz kadınlar sadece evde yemek yapan ev işi yapan kişiler olarak görülüyoruz. Oysa kadınlar resim de çizer, sanat da yapar. Kadınlar istediği zaman her şeyi yapabilir” dedi. Kaya, Musa Anter Halkevi’nin Êlih Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından kapatılmasından beri tablo yapamadığını söyleyerek, “Evde çalışmalarımı yapabileceğim bir alan ve ortam yok. O yüzden 4 aydır hiçbir tablo çizemedim” diye ekledi.

ÊLIH

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR