Kazım Öz’ün yeni filmi ‘Zer’ perde diyecek

Post date:

Author:

Category:

Kazım Öz’ün yeni filmi “Zer” 36. İstanbul Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Kazım Öz’ün yeni filmi “Zer” prömiyerini 5-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Kürt sinemasının yönetmenlerinden Bahoz (Fırtına), Demsala Dawî: Şewaxan (Son Mevsim: Şavaklar), He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) ve Cinara Sipî (Beyaz Çınar) gibi ödüllü kurmaca ve belgesel filmleriyle tanınan Öz’ün son filmi Zer, festivalde Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki bölümde Altın Lale Ödülü için yarışacak. Bu sene festivalde her iki bölümde de yarışacak Türkiye’den tek film olan Zeri, festivalden hemen sonra da 21 Nisan’da vizyonda sinemaseverlerle buluşacak.

FİLMDE TECRÜBELİ OYUNCULAR YER ALIYOR

Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı filmde, Füsun Demirel ve Tomris İncer gibi tecrübeli oyuncular da yer alıyor. Filmde kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine, anavatanına ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.

NEWYORK’TAN DERSİME UZANAN YOLCULUĞUN HİKAYESİ

Son filmi Zer’de kültürel ve etnik kimliklerin arayışına diasporada başlayan Öz, senaryosunu da yazdığı filmin çekim yolculuğunda New York’un gökdelenlerinden Afyon’un taş evlerinde, oradan da Dersim’in toprak evlerine uzanıyor. Masallar, destanlar, söylenceler ve şarkıların kültürel bir kimlik kazandırdığı filmde, bu unsurlar filmin yaratıcı evreninde anahtar bir rol oynuyor.

Yapımcılığını Köz Film ile Newa Film’in üstlendiği filmde, görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran, Eyüp Boz ve Orçun Özkılınç gerçekleştirirken, filmin müziklerine ise Mustafa Biber imza attı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR