Kendi tarihimizi yazmak için…

Post date:

Author:

Category:

Kocaeli Kadın Emeği Kolektifi’nden kadınların 3 ayda bir kolektif bir çalışmanın ürünü olarak çıkarttıkları Kadın Emeği Dergisi, kadınları kendi dillerinde anlatarak yayın hayatında “Biz de varız” diyor. Ülkede yaşanan siyasal süreçten kaynaklı bir süredir ara veren dergi, dokuzuncu sayısı ile tekrar okuyucuyla buluştu. Her kadının uzmanlaştığı konu başlıkları ile katkı sunduğu dergiye, her ilden yazılar yazarak destek veren kadınlar, dergi ile medyada yer alan cinsiyetçi söylemlere karşı da mücadele alanı buluyor. Kadın Emeği Kolektifi üyesi Özge Kamiloğlu, medyanın eril diline ve kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

Kadınların yaşamın her alanında ötekileştirildiğine dikkat çeken Kamiloğlu, “Biz bu durumu tabi ki reddediyoruz. Neden kendi dergimiz olmasın? Neden tamamı ile bizim ürettiğimiz bir dergi olmasın dedik ve işe koyulduk. Tepki dili, basının kullandığı eril dil çok baskın. Biz de bunu değiştirmek için bu dergiyi çıkardık ve çevremize kadın dili ile yazılmış bir dergi sunduk. Çünkü bir kadının bakışı ile yazılan bir haber çok farklı oluyor. Bunu da topluma adapte etmeye çalışıyoruz” dedi. Kadınlara çekinmeden yazmalarını ve yazdıklarını da kendilerine ulaştırılması çağrısında bulunan Kamiloğlu, “Önemli olan iyi ya da kötü olması değil kendimizi ifade etmiş olmamızdır.

Yaşadıklarımızı konuşmak, konuştuklarımızı yazmak, yazdıklarımızı çoğaltmak için, erkeklerin tarihini bir kenara atarak kendi tarihimizi yazmak için, tüm kadınları çekinmeden yazmaya davet ediyorum”

KOCAELİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR