KHK’lere inat sanata devam

Post date:

Author:

Category:

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan kültür kurumlarının sanatçıları, bir araya gelerek 8’inci Nota Sanat Merkezi’ni oluşturdu. Merkezde bağlama, gitar, kaval, erbane, tiyatro, resim ve sinema alanında 10 eğitmen yer alıyor. Haftanın her günü eğitimlerin devam ettiği merkezde kayıtlar 15 Mayıs’a kadar sürecek.

Merkezde eğitim veren ve 14 yıldır gitar eğitmenliği yapan Şahin Acar, bölgede yeni kültür merkezi adı altında yer açıldığını ve buraların gençleri kültürlerinden uzaklaştırdığını söyledi: “Bu merkezler asimilasyon merkezleri oldu. Kültürleri yok etmeye çalışıyorlar. Biz gençlerin kendi dillinden, kültürlerinden uzaklaşmalarını istemiyoruz. Asimile olmalarını istemiyoruz.” Kültür merkezlerinin kapatılmasının ardından bir boşluk oluştuğunu ve bu boşluğa karşı böyle bir çalışma yaptıklarını söyleyen Acar, “Gençler buraya gelerek kendi dillerinde müziklerini icra edebilirler” dedi. Yine kapatılan kurumların öğrencilerinin böyle bir taleplerinin olduğunu ifade eden Acar, “KHK’lara inat sanata devam” dedi

Sanat Merkezi’nin öğrencilerinden olan Hakan Ergin (20) ise, erbane kursuna geldiğini dile getirerek kendi kültürünü yaşamak için 4 ay önce kursa başladığını söyledi. Ergin, “Ben kültürümü dillimi yaşıyorum. Tüm gençlere önerimdir buralara gelerek sanatla ilgilensinler” diye konuştu.

WAN/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR