Küçükkuyu’da Küçük Çizerlerle Çizgi Film Atölyesi

0
172

Küçükkuyu Belediye Meydanı’na ‘U’ biçiminde kurulan masalarda beş yaşından on iki yaşına kadar kırk çocuktan oluşan neşeli kalabalık, çizer Tan Oral, Bahçeşehir Üniversite’si Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde animasyon ve desen dersleri veren Cemal Erez ve Meral Erez’in gözetiminde üç gruba ayrılarak hem çizgi filmin nasıl yapıldığını öğrendiler hem de  her karesini kendilerinin çizdiği basit animasyonlar yaptılar.

Çocukların ürettikleri kareler Bilgi Üniversitesi’nden Yard. Doç.Dr. Simge Hough’un tarafından hemen film haline getirildi. Cemal Erez, ” Çocukların tüm bu üretim sürecindeki tavırlarını izlemek doğrusu çok etkileyici idi. Sizi merakla dinliyor, nasıl yapması gerektiğini çözüyor, anlamadığını cesaretle soruyor ve tüm bu süreci hem nezaketle hem de neşeli bir şekilde yaşıyorlar, bunları görmekte bizim için çok güzeldi doğrusu” dedi.

Etkinlik sonunda filmler alandaki büyük ekranda izlenerek, üç ayrı animasyon grubundan en iyi filmleri yapan Aysun, Melek ve Özay adlı çocuklara çevirisini Tan Oral’ın yaptığı Claudel Roy’un Konuşan Kedi kitabı armağan edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here