Kültür-sanata AKP darbesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK’lerle yüzlerce kültür-sanat kurumunu kapatan AKP hükümeti, kayyum atadığı Wan’daki tek sanat merkezi NUDA Kültür Merkezi’ni de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatarak çalışanların işine son verdi.

Kayyum kültüre düşman

Wan Belediyesi tarafından 2010’da temelleri atılan ve 27 Kasım 2013 tarihinde faaliyete geçen Nuda Kültür ve Sanat Merkezi, sadece Wan’ın değil Serhat bölgesinin de en büyük kültür ve sanat merkezi durumundaydı. Merkezde halk oyunları, bağlama, gitar, keman, erbane, kaval, sinema, fotoğraf, heykel, tiyatro ile kaval gibi kurslar veriliyordu. 500’e yakın kursiyerin ders gördüğü merkezde, dersler Kürtçe işleniyordu. Kültür merkezinde aynı zamanda Kürtçe dersler de veriliyordu.

Kürtçe’ye tahammülsüzlük

Nuda Kültür ve Sanat Merkezi sadece kurslara değil zengin bir etkinlik programına da sahipti. Kentte düzenlenen kültür-sanat festivalleri, film festivali ve gösterimi, tiyatro etkinlikleri ile Wan’ın kültür-sanat yaşamına renk katıyordu. Kültür merkezi, yaz-kış-bahar ve sonbahar dönemlerinde birbirinden farklı kültür sanat etkinlikleriyle bölgenin bu yönlü ihtiyacını gideriyordu. Yüzlerce kursiyerin mezun olduğu merkezde, gençler bir yandan kültür sanat yeteneklerini geliştirirken, bir yandan da ana dillerinde eğitim görüyorlardı. Wan Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından yüzlerce kişinin işine son verilirken, kurulduğu günden bu yana yüzlerce genci sanatsal anlamda topluma kazandıran Nuda Kültür Merkezi de kapatıldı. KHK ile merkez bünyesinde çalışan 49 kültür ve sanat emekçinin işine de son verildi.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR