Kürtçe yaşam dili olsun diye çabalıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt Araştırmaları Derneği’nin başlattığı Kürtçe eğitim kurslarına katılan öğrenciler, ‘Kürtçeyi öğrenmek, geliştirmek ve yaşam dili yapmak için buradayız’ dedi

Mezopotamya Ajansı’ndan Sadiye Eser’in yaptığı habere göre; Mart 2017’de kurulan Kürt Araştırmaları Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî), yeni dönem Kürtçe derslerine başladı. 1 Ekim’de derslere başlayan Kürt Araştırmaları Derneği, Kürtçenin Kurmanci ve Kirmanckî lehçelerinde ders veriyor. Derse öğrencisinden, çalışanına kadar bir çok kişi katılıyor. Kimileri de çocuklarıyla birlikte anadilini öğreniyor.

‘Öğrencilerin öğrenme isteği hep canlı kaldı’

Kürt Araştırmaları Derneği öğretmenlerinden Bilal Yıldız, dersler hakkında bilgi vererek, “Şu an 2 sınıf birinci kur, 2 sınıf ikinci kur, 1 sınıf üçüncü kur ve bir sınıfımız da öğretmenlik kuru için açıldı. Her sınıfta yaklaşık 20-25 öğrenci bulunmaktadır” dedi. İstanbul Kürt Enstitüsü kapandığı zaman öğrencilerin Kürtçe eğitimden bir süre uzak kaldığını belirten Yıldız, “Öğrencilerin Kürtçeyi öğrenme isteği hiç bitmedi ve hep canlı kaldı. Şu anda öğrencilerimiz bütün kısıtlı imkanlara rağmen Kürtçeyi öğrenmek istiyorlar. Çünkü burada kısıtlı imkanlarımız var sınıf sayımız az. Yerimizin daha büyük olmasını ve daha çok sayıda sınıfta eğitim vermek isterdik. Her şeye rağmen çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kursa gelenlerin ortak amacı dil üzerinde çalışmalar yapmak

2 yıldır Kürtçe öğrenen ve öğretmenlik kuruna gelen Berfin Demirçelik, “Bu kurda birçok arkadaşımız önümüzdeki günlerde Kürtçe çalışmalar yapacak olan arkadaşlardır. En önemli amaç da budur. Benim için de bu geçerlidir. Gelecekte bu kurun sonunda Kürtçe çalışmalar yapacağım. Benim çalışmalarım ağırlıkta Kürtçe şiir ve stranlar üzerine olacaktır” dedi. Kendisini Kürtçe noktasında eksik gördüğü için Kürtçe öğrendiğini belirten Demirçelik, “Benim amacım yarın öbür gün öğretmen olmak ve bu yönde çalışma yürütmektir” dedi.

‘Kürtçe’yi unutmamak için burdayım’

3’üncü kurda eğitim gören Selda Adıyaman da, Kürtçeyi unutmak istemediği için kursa geldiğini belirti. Adıyaman, “Bu dilde kendimi eğitme ihtiyacı hissediyorum. Çünkü gelecekte ben bir anne olacağım belki ve çocuklarıma da öğreteceğim” diye konuştu.

‘Dil kimliğin beşiğidir’

7 ve 3 buçuk yaşlarında 2 çocuğu olan Yasemin Babatayar da öğretmenlik kursuna geliyor. 2 sene öncesine kadar anadilinde konuşamadığını belirten Babatayar, “2 çocuğum var. Bırakacağım kimse olmadığı için onları da buraya getiriyorum” dedi. Her yönü ile kendini Kürtçe noktasında geliştirmek istediğini dile getiren Babatayar, “Kürtçe öğrendiğim için çok mutluyum” diyerek duygularını ifade etti.Öğretmenlik kuruna gelen diğer bir öğrenci Orhan Özdemir, “Neden Kürtçe üzerine birçok şey söylenebilir ama benim için dil kişiliğin kimliğidir. Dil kimliğin beşiğidir. Bunun için buradayım” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR