Lawje ‘Leyl û Leylan’ı seslendirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Lawje divanı, Kürtçe’nin Soranice lehçesinden derledikleri “Leyl û Leylan” eserini kendi tarzlarıyla seslendirerek, dinleyicilerle buluşturdu.

Kürt müziğine dair farklı eserleri derleyen Lawje, bu kez de Kürtçe’nin Soranice lehçesinden bir eser seslendirdi. Lawje divanına İran’dan da müzisyenlerin katılımıyla Leyl û Leylan isimli Soranice parçayı seslendirdi. İranlı Qanêi’nin yazıp bestelediği eseri seslendiren Lawje, bu parçayı seslendirerek Qanêi’yi anıyor.

Daha önce Nazir Rezazî tarafından seslendiren eser, Rezazî ve M. Taha Akreyi kaynak alınarak yeniden derleniyor ve Lawje’nin tarzıyla yeniden yorumlanıyor. Lawje, Kürt müziğine farklı motifleri barındıran stranı yeninden dinleyicilere sunuyor.

BİRÇOK MÜZİSYEN BİRARAYA GELDİ

Lawje’nin yuotube kanalından paylaşılan eserde, İlham Hamedî kemençe, Peyman Salehyan tar, Ramîn Rebı’î sentûr, Şêrko Kanîwar def, İmran Erin perküsyon, Serhat Bostancı kaval, Azad Yılmaz davul ile renk verdiği eserde vokalde Ali Tekbaş, Norşin Salih, Derya Deniz, Deniz Saruhan, Nergiz Çelebi, Ramîn Rebı’î, Mehmud Berazî yer alıyor. Parçanın seslendirildiği klipte, müzisyenler sahnede kurdukları divanda parçayı seslendiriyor.

LAWJE DİVANI

Lawje, oluşturduğu divanda birçok müzisyeni ağırlıyor. İlk olarak 2013 yılında Selîqe albümü ile dinleyicilerle buluşan Lawje, albüm dışında da birçok Kürt ezgisini yeniden derleyerek, internet üzerinden dinleyicilere ulaştırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR