Louvre Müzesi çalışanları da isyan etti

0
85

Fransa’da emeklilik reformuna karşı grevin başladığı 5 Aralık’tan bu yana ilk kez ünlü Louvre Müzesi kapılarını kapattı.

Grevciler sabah saatlerinde müzenin önüne gelerek salonlara girişleri bloke etti. Eylemciler, cam piramidin altında barikat kurarak, müzeye girişi tamamen durdurdular. Bunun üzerine yönetim, kapıları kapatmak zorunda kaldı.

Sendikalar arası birlik tarafından hazırlanan bildiride, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçilmesi ardından kutlamaları Louvre müzesinde yaptığı hatırlatılarak, “Sendikal muhalefet cephesi, Louvre Piramidi’nin kalbinde ona karşı duruyor” denildi.

Grevciler şu açıklamayı yaptı: “Louvre Müzesi çalışanlarının koşulları özellikle efektif kaybı, eğretilik ve devletin sahip çıkmaması nedeniyle günden güne kötüleşirken, hükümetin tüm emeklilik ücretlerini düşürmeyi hedefleyen puanlı emeklilik sistemi projesine katılmamız sözkonusu olamaz.”

Louvre çalışanları, hükümetin emeklilik reformunun geri çekilmesi için eylemleri büyütmeye çağırdı.

Louvre Müzesi, 2019 yılında da dünyanın en fazla ziyaret alan müzesi olarak kalmaya devam etti. Müze geçen yıl 9.6 milyon kişi, 2018’de 10.2 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. 2017 yılından bu yana müzeye ziyaretlerde yüzde 25’lik bir artış var.

GREV REKORU

Ulaşım başta olmak üzere bir çok sektörde onlarca gündür grev yaşanıyor. France Info için Odoxa şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 66’sı grevi haklı buluyor. Fransa Ulusal Demiryolları Kuruluşu SNCF, grev nedeniyle şimdiye kadar yaklaşık 1 milyar euro kayıplarının olduğunu bildirdi. Mevcut grev, Fransa’nın en uzun grevi olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor. Bir önceki grev rekoru 1986-1987’de 28 gün sürmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here