Meryem Xan ve Ayşe Şan’ın izinden…

Post date:

Author:

Category:

Wan’da kültür ve sanat alanında çalışmalar yürütülmesi amacıyla kurulan Meyman Müzik Atölyesi, farklılık yaratarak genç kadınlar için dengbêjlik kursu açtı. Dengbêjlik kursuna şimdiye kadar 17 öğrenci alınırken, kurs yoğun ilgi ile karşılanıyor. Genç kadınlar, dengbêjliğin kutsal görülmesi gerektiğini belirterek, gençleri kurslara davet ediyor. Dengbêjlik kursuna giden genç kadınlardan Dilan Yakut, denbêjliği çok sevdiğinin ve bu kültürü yaşatmak istediğinin altını çizdi. İlerde Meryem Xan gibi bir denbêj olmak istediğini söyleyen Yakut, “Ailemizde nenem ve teyzelerim hep klam söylüyorlardı. Çocuklara ninniler söylenirdi. Onlardan dinlediğim ninni ve klamlar ile dengbêjliğe ilgi duydum. Klamlarda hep geçmişimiz anlatılıyor. Onlarda tarih gizli. Kürt halkı için oldukça önemli bir meslektir dengbêjlik” diye belirtti.

‘İçinde birçok hikaye var’

Kursa giden genç kadınlardan Fadile Yakut, Kürt kültürünü ve geleneğini dengbêjlik ile tanıdığını dile getirerek, Kürt gençlerinin bu geleneğe sahip çıkması gerektiğini ifade etti. 5 yıldır dengbêjlik ile ilgilendiğini söyleyen Yakut, “Buraya gelerek eğitimini almaya başladım. Klam söylemeyi çok seviyorum. İçinde birçok hikaye geçiyor. Kürtlere uygulanan soykırım ve katliamları klamalarda öğrendim. Ben de bunu geleceğe taşımayı hedefliyorum. Bütün gençler, dengbêjlik yaparak kültürünü geleceğe taşımalıdır. Çünkü dengbêjlik sadece yaşlıların yaptığı bir şey değildir. Gençler isterlerse hayatlarının her yerini kültür alanına dönüştürebilir” diye konuştu.

‘Geleceğe taşıyacağız’

Kürt kültürünün gelecek nesillere taşınmasının dengbêjlik ile olabileceğini söyleyen Dildar Estar, çok sevdiği dengbêjlik için müzik atölyesine geldiğini söylüyor. Dildar da duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Dengbêjlik dersi aldığımız için çok heyecanlı ve mutluyum. Çünkü öğreneceğimiz klamalar ile kültürümüzü geleceğe taşıyacağız. Şimdiye kadar bir çok genç gelip kursa kayıt yaptı. İlerde sayımızın daha da artacağını düşünüyorum. Hayat, sanat ile güzeldir kesinlikle.” Selma Cintan ise, Serhat’ta gençlerin dengbêjliğe başlayarak kültürüne sahip çıkması gerektiğini söylüyor. Selma, “Çocukluğumdan bu yana hep büyüklerimden klam dinliyorum. Bu yüzden çok seviyorum. Dengbêjliğin yok olmaması için kursa başladım. Bugünlere büyük emeklerle gelen kültürümüzü biz genç kadınlar olarak geleceğe taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Zeynep Turgut/Wan-Şûjin

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR