Müzik engel tanımaz

0
203

Antep en işlek meydanlarından Demokrasi Meydanı’ndaki çay ocağında enstrüman çalıp söyleyen görme engelli Ali Zer ile Emre Ağzıgüzel adlı arkadaşlar, isteyince engellerin aşılabileceğini gösteriyor. Enstrüman çalmayı kendi yetenekleriyle öğrenen ve çocukluktan beri müzik ile uğraşan 2 arkadaş, Kürtçe ve Türkçe yöresel ezgileri çay ocağında oturan yurttaşlara seslendiriyor. Dinleyen yurttaşların verdiği paralar ile geçimlerini sağlayan 2 arkadaş için mekanında olanak sağlayan esnaf Halil Kaya ise, “Bu arkadaşlarımız sadece gözlerinden engelli, yüreklerinden değil” diyerek, istenince azmin başardığını belirtti.

Hem yaşıyor hem yaşatıyorlar

8 yaşından beri müzikle uğraşan müzisyenlerden Emre Ağzıgüzel (18), aynı zamanda ses sistemi kurulumu da yapıyor. Yaklaşık 6 aydır çay ocağında arkadaşıyla beraber çalıp söylediklerini söyleyen Ağzıgüzel; darbuka, bateri, davul gibi ritimsel aletleri çalabildiğini belirtti. Müzisyenlik yaparak kendi masraflarını karşılayabilecek düzeyde kazanç sağladıklarını, işlerini severek yaptıklarını dile getiren Ağzıgüzel, “Müziği hem yaşıyoruz, hem de yaşatabiliyorsak ne mutlu bize” dedi.
Kürtçe söylemek istiyor ama…

Engellerinin sadece gözde olduğunu gösterebilmek için müzisyenlik yaptıklarını söyleyen Ağzıgüzel, “Yaptığımız müzik ile engel tanımıyoruz. Her yerde Kürtçe müzik söylemek istiyorum. Ancak, ırkçı insanlar olduğu müddetçe Kürtçe müziği kolay kolay söyleyemiyoruz. Kürtçe parça söylerken yanımızdaki insan Kürtleri sevmeyebilir. Ama, biz şunu düşünüyoruz; Kürt, Türk, Laz, Çerkes hepimiz kardeşiz” diye konuştu.

Diğer müzisyen Ali Zer de, çocukluktan beri müzikle uğraşıyor. Saz çalmayı kendi yeteneğiyle öğrenen Zer, yöresel türküler seslendiriyor. Zer, “Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe parçaları da sıklıkla okuruz. Kazandığımız paraları aramızda bölüşürüz. Kürt sanatçılardan en çok Diyar ve Grup Seyran’ı dinlerim” dedi.

Biz de görme engelli olabilirdik

Çay ocağında müzisyenlere sanatlarını icra etme imkanı tanıyan esnaf Halil Kaya ise, esnaflara engelli insanlara destek olma çağrısında bulundu. “Onları daha mutlu edecek şeyler yapmalılar” diyen Kaya, “20-30 lira bir şey değil; ama bu arkadaşlarımızı mutlu etmeye yetiyor bence. Arkadaşlarımızı anlayışlı bir şekilde karşılayan da var, ters tepki veren de” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here