Müzikleri ile halkların kalbine dokunuyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Farklı kültürde seslendikleri başarılı şarkıları ile kendilerinden bahsettiren İranlı grup Rastak, İstanbul’da konser verdi. Grubun yönetmeni Siroos Sepehri, ‘Dünyadaki tüm diller bizim için müziğin dünyasıdır. Biz bu düşünceyi paylaşıyoruz’ dedi

Çok kültürlü müzik anlayışları ile yola çıkan ve halkların şarkılarını kültürleri ile yansıtan İran çağdaş halk müziği grubu olarak tanınan Rastak, İstanbul’da konser verdi. 1997 yılında kurulan grup İran, Kürt ve Azeri müziğinin geleneksel enstrümanlar ve modern ritimli formlarla yeniden yorumlayarak İngiltere, Avusturya, Almanya, Fransa, ABD, Kanada, Avustralya, Hindistan, Japonya gibi birçok ülkede sahne aldı. Rastak şu ana kadar “Rangvarehaye Kohan”, “Hameye Aghvame Man”, “Sornaye Norouz” ve “Miane Khorshidhaye Hamisheh” adında 4 albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

Bir meydan okuma oluştu

20 yıl önce kurulduklarını ve öncelik amaçlarının bilinen müzikleri yeniden üretmek, yaymak olduğunu ifade eden grubun yönetmeni Siroos Sepehri, Rastak’ın Farsçada “büyümek, gelişmek, ilerlemek” anlamına geldiğini söyledi. Grubun kısa süre içerisinde büyük bir meydan okumaya şahitlik ettiğini ifade eden Sepehri, bu meydan okumanın geleneksel ve çağdaş müzik arasında olduğunu vurguladı.

Düşünceyi paylaşıyoruz

Müziklerinin ne tam geleneksel ne de tam modern olduğunu belirten Sepehri, “Bu ikisinin karışımı diyebiliriz. Müziğimizin adı folk müzik. Şehirde bireysel anlamda yaşayan insanların hayatlarına dokunuyor. Aynı zamanda evrensel bir müzik yapmak istiyoruz, yapıyoruz” dedi. Müziği yeniden üretme hedeflerinin de olduğunu ifade eden Sepehri, aynı zamanda İran coğrafyasında unutulmaya bırakılmış eserleri hayata geçirmeyi hedeflerinin arasında olduğunu söyledi. Sepehri, “Ben ve arkadaşlarım 3 şeye inanıyoruz. Bunlar iç huzur, enerji ve mutluluk. Bunu da dünyadaki tüm dillerde buluyoruz. Dünyadaki tüm diller bizim için müziğin dünyasıdır. Biz bu düşünceyi paylaşıyoruz” dedi.

Hangi dilden olursa olsun…

Türkiye’den kendilerini Kardeş Türküler’e benzettiklerini ifade eden Sepehri, “Müziği yeniden üretiyoruz. Kardeş Türküler gibi, sınırlarımız yok. Hangi dilden, müzikten olursa olsun dinleyicilerimizle buluşturuyoruz. Mesela Türkiye coğrafyasında Ermeniler, Kürtler var, onların müzikleri de bizim için çekici olabiliyor. Tam olarak şunu söyleyebilirim, kardeşlik bizim için en önemli kavram” diye ifade etti. Sepehri ayrıca, Türkiye’den Kardeş Türküler’in yanı sıra Ahmet Aslan, Aynur Doğan, Mikail Aslan gibi sanatçıları tanıdıklarını, onları takip ettiklerini belirtti.==

İstanbul’da Rastak rüzgârı

İstanbul ve Amed’de yapacakları konser programı kapsamında grup İstanbul’da önceki akşam sahneye çıktı. Kadıköy’de bulunan Bostancı Gösteri Merkezi’nde sahne alan grup burada Kürtçe, Farsça, Azerice ve Türkçe şarkılar söyledi. Konser geniş bir katılımla son bulurken, grup konser gelirinin bir kısmını Kirmanşan’daki depremzedelere bağışlayacak. Öte yandan 25 Kasım’da Amed’de konser vermeyi de planlayan grup bazı teknik sorunlardan dolayı konseri iptal ettiğini duyurdu.

Bilal Seçkin/ MA

77

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR