Müzisyen Ayam Ayfer Aslan Hakka Yürüdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kanser tedavisi gören müzisyen Ayam Ayfer Aslan tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Kanser tedavisi gören müzisyen Ayam Ayfer Aslan, dün yaşamını yitirdi. Ayam’ın hayatını kaybettiğini, Twitter hesabından duyuran Mor Dayanışma, “Mor Dayanışma üyesi canımız sanatçı dostumuz Ayfer Aslan uzun süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede bugün vefat etti. Sazını, sözünü, mücadeleni, direnişini seni çok özleyeceğiz. Yıldızlar yoldaşın olsun…” dedi.
‘Bu sistem içerisinde boğulan sanatçılarız’
Ayam, pandemide sanatçıların yaşadığı sorunlara dair 15 Nisan 2021’de ajansımıza yaptığı değerlendirmede, “Biz müzisyenler çok büyük paralar kazanmıyoruz, sistemin içerisinde boğulan sanatçılarız aslında biz. Nedeni de şöyle: İki sınıf sanat icra edenler var. Biri sisteme hizmet eden, diğeri de sisteme hizmet etmeyen. Sisteme hizmet edenler biraz daha yüksek ücretler kazanıyor, 100 bin liralarla konserlere gidiyorlar, bizler 300-500 lirayla etkinliklere gidiyoruz” demişti.
Kürtçe tiyatronun yasaklanmasına tepki göstermişti
Röportajında, sadece Kürt kimliğine değil, bütün etnik ve azınlık olarak mücadele eden kimliklere karşı bir saldırının söz konusu olduğunu dile getiren Ayam, “Hamlet’in Kürtçe oynanmasına karşı bir engel söz konusu olmuştu. İnsanlar Hamlet tiyatrosunu her dilde oynarken Kürtçe oynanmasına engel olundu. En basit bu örnek üzerinden dahi baskının hangi derecede olduğunu çok rahat ifade edebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.
‘Pandemi öldürücü nokta oldu’
Pandemi sürecine ilişkin Ayam, şöyle demişti: “Sanat toplumun değerlerini icra etmektir, insana değer verilmeyen bir toplumda siz hangi değeri icra edeceksiniz, o da biraz sanatçı kimliğinizi zedeliyor. Her anlamda çok kötü bir süreç, pandemi zaten bunun öldürücü noktası oldu. Bütün alanlara belirli kurallar ve işten çıkarılmama zorunluluğu getirilirken bazı çalışma sahalarında sanatçılarla ilgili tek bir cümle bile yazılmadı.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR