OHAL de olsa sanat olacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hadra Hamamı Kültür Sanat Merkezi sanatçıları, kayyumun kapatma kararına yeni kurdukları sanat topluluğu ile cevap verdi. Sanatçı Nas, ‘Savaş da olsa, darbe de olsa, OHAL de olsa sanat her zaman vardır, var olacaktır diye düşünüyoruz’ dedi

Kayyum atandıktan sonra kapatılan Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Hadra Hamamı Kültür Sanat Merkezi sanatçıları, Özgün Sanat Topluluğu’nu kurdu. Kültür merkezinin sanatçılarından Ferhat Nas ve beraberindeki arkadaşları, kurdukları grup ile önümüzdeki günlerde etkinlikler düzenlemeyi planlıyor. Sanatçılar, tuttukları merkezin boyasından sıvasına her şeyini kendi emekleri ile yapıyor. Topluluk kurucularından Ferhat Nas, Hadra Hamamı Kültür Sanat Merkezi’ni belediye bünyesinde kurduklarında muhalif sanatı yaşatmayı amaçladıklarını ve 2 yılı aşkın bir süre çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Üretmeye devam

Hadra Hamamı Sanat Merkezi’nin kapatılmasının çalışmalarını gerçekleştmenin önüne geçemeyeceğini kaydeden Nas, “Böyle bir fikrimiz vardı. Kendine özgü sanat üreten bir yer kurmak ve onu yürütmek anlamında böyle bir girişimimiz olacaktı zaten. Tecrübemiz vardı. Sanatı toplumun her kesimine götürebilmek için böyle bir girişimde bulunduk. Kendi emeğimizle her şeyini hazırlıyoruz. Çünkü böyle olduğunda her yerinde her şeyinde ayrı bir emek oluyor. Tabi daha bağlayıcı da oluyor. Öğrencilerimizin de her duvarında el izleri var. Ve yapmaya devam ediyoruz. Zaten bizi buraya bağlayacak olan da bu emek olacak. O ellerin burada olmasını istedik ve öyle de oldu. Bu mekanı var edecek olan, bu mekandaki sanatı üretecek olan şeyler buradaki taş duvarlar olmayacak. Boş bir arsa olsa, o arsada da sanat üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Sanat engel tanımaz

Sanatın hiçbir zaman rahat bir ortamda üretilmediğini belirten Nas, Türkiye’nin içinde bulunduğu OHAL süreci ve üniversiteler ile şehir tiyatroları üzerindeki baskıya dair şöyle konuştu: “OHAL olsun, savaş olsun hiç fark etmiyor. Sanat her zaman bir baskı altında tutulmak istendi. Ama böyle bir ortamda ya da bunun dışında bir ortamda bir sanatçıyı, gerçekten bu işi yapmak isteyen, hiç kimseyi engelleyecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sanat engel tanıyacak bir şey değildir. Aslında durumlar ne kadar zor olursa olsun o zor durumlardan bizi kurtaran şey de sanat ve sanatvari şeylerdir. Biz de bunun için ekstra bir şey yapmıyoruz aslında olağan şeyi yapıyoruz. Savaş da olsa, darbe de olsa, OHAL de olsa sanat her zaman vardır, var olacaktır diye düşünüyoruz.”

MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR