OHAL konulu skece polis engeli

Post date:

Author:

Category:

Bir grup sokak tiyatrocusunun KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri ve üniversitelerden uzaklaştırılan tüm akademisyenlerle dayanışmak için olağanüstü hale karşı yapacakları skeçi engelledi.

Ankara’da bir grup sokak tiyatrocusu Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen kamu emekçileri ve üniversitelerden uzaklaştırılan tüm akademisyenlerle dayanışmak için olağanüstü hale karşı üzerinde OHAL yazan minyatür kaleye penaltı atışı yapmak istedi. Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilmek istenen tiyatro etkinliğine onlarca polis müdahale etti. Polisin “İzinli olmadığı” gerekçesi ile engellediği tiyatro gerçekleştirilemedi.

‘ŞİMDİ OHAL KALKTI’

KHK’lerle ihracın hukuk aykırılığının altını çizmek için futboldaki ceza atışı olan penaltı vuruşu kullanmak için herkesin davetli olduğu etkinliğe polis izin vermeyerek minyatür kalenin üzerindeki OHAL yazısını da yırttı. Bunun üzerine KHK ile işten atılan ve yüz günü aşkındır “İşimi geri istiyorum” eylemini gerçekleştiren Acun Karadağ, “Şimdi OHAL kalktı” diyerek çevredeki yurttaşları güldürdü.

‘SANATIMIZA DEVAM EDECEĞİZ’

Tiyatro oyuncularından Eylem Kuzgunbay polisin engeline tepki göstererek şunları kaydetti: “Daha önce Mart ayında da bir performans sahnelemiştik, az önce de Sakarya Caddesi’nde bir canlı heykel etkinliği vardı. Bu çalışmamız onlardan farklı değildi. Bizler sanat yaptıkça politizmden kaçamayacağımızı biliyoruz ve buradan da devam edeceğimizi söylüyoruz. Polisin bu tavrına da çok şaşırmıyoruz aynı zamanda.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR